Ekonomi

Taşıt Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler

İnsanların uzun zamandan beri en büyük ihtiyaçları arasında taşıtlar bulunuyor. Özellikle ulaşım konusundaki zorlukları geride bırakmayı sağlayan taşıtlar, daha hızlı ve güvenli bir tercih oluyor. Tabi taşıt alırken insanların zorlandığı da oldukça aşikardır. Zira son dönemlerde taşıt fiyatları iyice yükselmiş ve kişilerin bütçesini çoktan aşmaya başlamıştır. İşte bu tarz durumlar için kullanıma sunulan taşıt kredisi, araba sahibi olmak isteyen kişilere büyük bir kolaylık sağlıyor. Uzun vadeli kredi imkanıyla birlikte hayallerde yer alan taşıt seçeneğine ulaşmak biraz daha hızlı bir hale geliyor. Tabi bankalar tarafından sağlanan bu tarz bir imkana sahip olmadan önce, taşıt kredisi alma şartlarını taşımanız ve taşıt kredisi başvurusunda istenen belgeler için hazırlıklı olmanız gerekiyor.

Araç Kredisi İçin Şartlar

Kredi alabilmek için bankalar tarafından belirlenmiş olan en büyük şart ‘’kredi notu’’ olmaktadır. Kişilerin finansal geçmişine dair izler taşıyan kredi notu sayesinde, pek çok durum yakından öğrenilebilir. Araç kredisi alabilmek içinde bu durum ön plana çıkıyor. İyi ve yüksek seviyede bulunan kredi notlarına sahip olan kişiler araç kredisi almak için uygun kişilerdir. Diğer alt sınırların ise bankadan bankaya olmak üzere farklılık gösterdiğini belirtmek gerekiyor. Bunun yanında araç için belirlenen fiyatın %30 oranına kadar elinizde peşin paranın bulunması gerektiğini unutmamalısınız. Eğer aracın değeri 50 bin TL değerini aşıyorsa, bu durumda %50 peşinat vermeniz gerekecektir.

Taşıt Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler

Araç kredisi alabilmek için, kasko, sigorta gibi pek çok konuyu hesaba kattıktan sonra bankanın yolunu tutabilirsiniz. Bankaya gitmeden hemen önce bazı belgelerin yanınızda hazır olarak bulundurulması gerekir. Bu sayede işlemlere hız katabilir ve daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu konuda bildirmemiz gereken diğer şey ise, taşıt kredisi başvurusunda istenen belgeler konusunun bazı bankalara bağlı olarak değişiklik gösterebildiğidir. Bu tarz bir durum oluştuğu için banka üzerinden bu belgeleri öğrenmenizi tavsiye ederiz. Genel olarak her banka tarafından istenen belgeler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Kredi Başvuru Formu
  • Nüfus Cüzdanı
  • Sürücü belgesi
  • Gelir belgesi
  • Maaş bordrosu
  • Kredi almak isteyen kişi adına ait son döneme ait faturalar
  • Aracın ruhsatı (araç 2.el durumundaysa)
  • Aracın proforma faturası (Araç 0 durumdaysa)

Kredi notunun iyi olması, belgelerin eksiksiz olması, gerekli durumdaysa kefilin olması ve mal varlıklarına dair dökümlerin olması gibi şartlar tüm bankalar tarafından istenen temel şartlar olarak ön plana çıkıyor.