,
Ekonomi

TAV Havalimanları Yılın İlk Üç Ayında 28 Milyon Yolcuya Ev Sahipliği Yaptı

TAV Havalimanları yılın birinci çeyreğinde hizmet verdiği yolcu sayısını 28 milyon kişiye taşıdı. İlk üç aylık ciro ise 248 milyon avroyu buldu.

TAV Havalimanları Yolcu Sayısını Yüzde 23 Artırdı

TAV Havalimanları’nın birinci çeyrek finansal gelişmeleri belli oldu. Konuyla ilgili açıklama şirket tarafından yapıldı.

Buna göre TAV Ocak Mart döneminde yolcu sayısını, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23 oranında artırdı. Aynı dönemde şirketin cirosundaki yükseliş yüzde 10 olarak kayda alındı.

Yılın birinci çeyreğinde 248 milyon avroluk ciroya ulaşan şirket, kombine ciroda 80 avroluk tutarı yurtdışı faaliyetlerinden elde etti. buda yüzde 20’lik dilime denk geldi. TAV Havalimanları yılın ilk üç ayında performansını artırdı. Maliyet kontrolünü maksimize ederek, konsolide cirosunu yüzde 10 yukarıya taşıdı. FAVÖK ise yüzde 25 gibi bir oranda yükseldi.

Tüm bu gelişmeler yanında şirketin net kârında azalış gözlemlendi. Buna göre net kâr yılın ilk üç ayında, 2017’ni aynı aylarına kıyasla yüzde 39 azaldı. Net kâr mart ayı sonunda 7 milyon 200 bin avro olarak hesaplandı.

TAV Havalimanları tarafından yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen şirketin icra kurulunun başındaki isim olan Sani Şener 2018’in ilk çeyrek sonuçlarının başarılı bir grafik çizdiğini, geçen sene başlayan toparlanma sürecinin aynı şekilde ilk çeyrek verilerine de yansıdığını, yolcu sayısındaki yüzde 23’lük artışın olumlu olduğunu dile getirdi. Şener değerlendirmesinde, TAV’ın yurtdışında 18 ülkede hizmet verdiğinin altını çizerek, hizmetlerin 77 havalimanı çerçevesinde sürdüğüne vurgu yaptı. Uluslararası platformda yolculara kaliteli hizmet anlayışını sürdüreceklerini ifade ederek, “Şirketimizin katma değerini arttırmaya, yolcularımıza en iyi hizmeti vermeye bugün ve bundan sonrada devam edeceğiz” dedi.