Ekonomi

TBM Açıkladı! İndirimli Faiz Oranları Geçerli Değil!

Tüketici Başvuru Merkezi tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamaya göre, konut kredi faiz oranları, konut kredisi yapılandırmaları için geçerli olmayacak.

Kamu bankalarının 500 bin TL ve 10 yıla kadar olan vade imkanlı olan konut kredilerinin yüzde 0,98’e kadar düşürülmesi ile alakalı olarak bir takım açıklamalarda bulunan Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Hukuk ve Emlak Komisyonu Üyesi Avukat Yasin Özkan, konut kredisi yapılandırmalarında bahsi geçen bu oranların geçeli olmayacağını dile getirdi.

Konut piyasasında meydana gelen durağan halin giderilmesi, konut sektörüne hareketlilik getirilmesi ve ev sahibi olmak isteyen vatandaşların da bu hayaline kavuşabilmesi maksadı ile Başbakan Binali Yıldırım, konut için KDV ve Tapu Harcı indiriminin akabinde konut kredisi faiz oranlarının da düşürüleceğini açıkladı. Başbakan Binali Yıldırım’ın söz konusu bu açıklamalarının ardından kamu bankaları tarafından konut kredisi faiz oranları yüzde 0,98’e düşürülmesinden sonra vatandaşlar, yakın tarihte yüzde 1,30 oranı ile konut kredisi kullanan vatandaşların yeni faiz oranı üzerinden borçlarını yapılandırması halinde kazançlarının ne kadar olacağını hesaplamaya başladı.

Faiz İndirimi Konut Stokunun Azalması İçin Yapıldı

Tüketici örgütleri, indirime gidilen konut kredisi faiz oranlarının daha önce kredi kullanan tüketiciler için geçerli olmayacağını dile getirdi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan TBM Hukuk ve Emlak Komisyon Üyesi Avukat Yasin Özkan, konut sektörünün pek çok altı sektöre etki ettiğini ve ekonomide motor fonksiyonuna sahip olduğunu ifade etti. Meydana gelen konut stoku ve piyasalara etki eden durağanlığın giderilmesi adına kamu otoritesinin bir dizi tedbir aldığını, ilk olarak Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda hala satıcı için 2.0, alıcı için 2.0 olmak üzere toplamda 4.0 olan tapu harçları düşürülerek yüzde 25 indirim ile toplamda 3.0 olarak alınmasına karar verildiğini ile getirdi. Ayrıca 150 metrekare ve üzeri konutlar yüzde 18 olarak uygulana KDV oranı, yüzde 8’e düşürüldüğünü dile getiren Özkan, söz konusu bu rakamın Ekim ayına kadar geçerli olacağını dile getirdi.

Faiz İndirimi Reel Olmayınca Yapılandırmada Geçerli Değil

Başlatılan kampanyaların konut stokunu azaltmak amacı ile olduğunu dile getiren Avukat Yasin Özkan, finansman kuruluşlarının da mutabakat gerektirdiği ve faiz indirimi gerçek olmadığından, faiz oranlarının gerçekten düşürüldüğünde olduğu üzere o faiz üzerinden yapılandırılmasının mümkün olacağını belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri