tbmm-yeni-torba-yasa-icin-fazla-mesai-yapacak
Ekonomi

TBMM Yeni Torba Yasa için Fazla Mesai Yapacak!

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Katma Değer Vergisi Kanunu ve yeni torba yasa tasarısı ile ilgili fazla mesai yapıyor.

Meclis Bu Hafta Fazla Mesai Yapacak

TBMM konutlarda üretilen elektriğin satışını yapanların vergiden muaf olması, elektrikli araçlara teşvik verilmesi, amatör spor kulüplerine destek sağlanması, hurda araç sahiplerinin yeni araç sayın alırken ÖTV indiriminden yararlanması gibi konuları kapsayan yeni torba yasa tasarısı ile KDV olarak bilinen Katma Değer Vergisi Kanunu Tasarısı hakkında çalışmak üzere fazla mesai yapacak.

Elektrik Üretip Satanlara Vergi Muafiyeti

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, önümüzdeki hafta salı, çarşamba ve perşembe günleri yapacağı çalışmalarla birlikte cuma günü de mesai yapacak. TBMM Genel Kurulu’nda 49 maddesi oylanarak kabul edilen Vergi Kanunları ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı ile ilgili görüşmeler sürecek. Yeni yasa tasarısına göre konutlarda ve apartmanların çatılarında ya da cephelerinde üretilen elektriğin ihtiyaç fazlasını elektrik dağıtım şirketlerine satan vatandaşların vergiden muaf olması başta olmak üzere pek çok yeni düzenleme yer alıyor.

İzinsiz Maden Ocaklarına 5 Yıl Hapis Cezası

Yeni torba yasa ile ayrıca net asgari ücretle çalışanların maaşlarının bir önceki ay asgari ücretin altında olması halinde verilecek olan asgari geçim indirimi de yer alıyor. Elektrikli araçlara teşvikler verilmesi, motoru elektrikli olan otomobillere, otobüslere, minibüslere, kamyonlara, kamyonetlere, motosikletlere, arazi taşıtlarına ve benzeri araçlara uygulanacak vergi yüzde 25 oranında olacak. İzinsiz açılan maden ocakları, izinsiz maden üretimi ve benzeri faaliyetler içinde bulunanlar 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. 1 Ocak 2018 – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında personel alımı yapan işverenlere 12 ay boyunca damga vergisi, gelir vergisi stopajı, sosyal güvenlik primi desteği verilecek.