Ekonomi

TCDD’nin Set İhalesi 5 Nisan’da Yapılacak!

TCDD Genel Müdürlüğü tarafından saatte 250 kilometre hız yapabilecek kapasitedeki YHT seti alım ve imalatının dahil olduğu ihalede ilk etap 5 Nisan 2018 Perşembe günü gerçekleştirilecek.

TCDD Genel Müdürlüğünün resmi web sitesinde yayınlanan duyuruya göre, yaklaşık olarak saatte 250 kilometre hız yapabilme kapasitesine sahip toplamda 96 adet Yüksek Hızlı Tren setinin satın alınmasına, belli başlı talep edenler arasında ihale yöntemi ile gerçekleştirilecek. Bahsi geçen bu satın alıma ilişkin ön yeterlilik değerlendirmesinde ise son gün 5 Nisan Perşembe.

İhalede Set Alımı ile Beraber Hizmet Alımı da Gerçekleştirilecek

Bahsi geçen bu ihale dahilinde, 96 adet Yüksek Hızlı Tren seti, değişik versiyon Yüksek Hızlı Tren araçlarının her biri adına 30 kalem yedek malzeme, iki adet tam ölçekli ile harekeli Yüksek Hızlı Tren simülatörü, 10 adet masa tipi simülatör, 2 adet eğitici kontrol istasyonunun temini ile beraber milli üretim ve test tesisinin kurulumu, tescil, belgelendirme ve tip onay, teknik destek, bakım, onarım ve temizlik faaliyetleri adına da alım gerçekleştirilecek.

İlk etapta 20 adet Yüksek Hızlı Tren seti yaklaşık olarak yüzde 20 oranında yerli katkı miktarı ile imal edilecek ve ithalatı gerçekleştirilecek. İkinci etapta 60 adet YHT seti yüzde 53 oranında yerli katkı ile üretilecek. Üçüncü etapta ise Milli Yüksek Hızlı Tren Projesi dahilinde, toplamda 16 adet set, yüzde 74 oranındaki yerli katkı ile Eskişehir’de yer alan Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A. Ş.’de (TÜLOMSAŞ) kurulumu gerçekleştirilecek olan tesiste üretilecek.

Öte yandan elde edilen bilgilere göre, yerli üretim ve test tesisi adına gerçekleştirilecek olan kurulum Eskişehir’de olurken, üretilen araçların teslimatı ise Ankara’da gerçekleştirilecek.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri