Ekonomi

TCMB Enflasyon ve Dolara Yönelik Sene Sonu Beklentilerini Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından gerçekleştirilen Mart Ayı Beklenti Anketi sonuçları açıklandı. Açıklanan bu verilere göre, dolar/TL paritesinin 2018’in sonuna yönelik tahminleri, bir önceki senenin tahminleri ile aynı kalarak 4,10 TL oldu. Enflasyon tahminleri ise bu anket döneminde düşüş göstererek yüzde 9,49 olarak gerçekleşti.

Dola Beklentisinde Bir Değişiklik Yaşanmadı

Merkez Bankası Mart Ayı Beklenti Anketi’nin neticeleri açıklandı. Açıklanan bu tahminlere göre, 2018’in sonu itibari ile dolar/TL paritesinin gerçekleşeceği rakam, daha önceki gerçekleştirilen anket neticesi ile değişiklik göstermeyerek 4,10 TL oldu. Bunun ile beraber 2018’in sonu itibari ile gerçekleşecek olan enflasyon tahmini ise düşüş göstererek yüzde 9,49 olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamada, bu yılın sonuna yönelik Amerikan Doları/TL beklentisi, Şubat ayında gerçekleştirilen anket sonuçlarına nazaran herhangi bir değişiklik göstermeyerek 4,10 TL şeklinde gerçekleştiğini, bir sene sonrasına yönelik beklentinin ise Şubat ayında gerçekleştirilen anket sonuçlarında 4,18 TL civarında iken, bu anket sonucunda 4,19 TL’ye yükseldiği ifade edildi.

TÜFE Yüzde 9,49’a Geriledi

Ayrıca açıklamalarında, Mart ayına ait TÜFE (tüketici enflasyonu) beklentisinin ise, Şubat’ta gerçekleştirilen anket beklentilerinde yüzde 0,84 civarında iken, söz konusu bu dönemin sonuçlarında yüzde 0,82 olduğunu belirten Merkez Bankası, söz konusu dönemde Nisan ayı beklentisinin sırasıyla yüzde 1,05 ve yüzde 1,03 olduğunu, Mayıs ayı içinse yüzde 0,66 oranında enflasyon beklendiğini belirtti.

Cari yıl sonu enflasyon beklentisini de açıklayan TCMB, söz konusu TÜFE’nin Şubat anketinde yüzde 9,52 oranında gerçekleştiğini, Mart ayı anketinde ise yüzde 9,49’a düştüğünü belirtti. Bir sene sonrasının TÜFe beklentisinin ise geçen ankette yüzde 9,26 iken, bu ankette yüzde 9,24’e düştüğünü de açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri