Ekonomi

TCMB Faiz Kararını Açıkladı!

Piyasalar tarafından merakla beklenen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. TCMB Para Politikası Kurulu tarafından gerçekleştirilen toplantıdan sonra yapılan açıklamaya göre, Merkez Bankası beklendiği üzere borçlanma faizini yüzde 7,25 oranında, marjinal fonlamayı yüzde 9,25 oranında bir hafta vadesi bulunan repo ihale faizini ise yüzde 8 seviyesinde açıklayarak söz konusu faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmedi.

Faiz Oranlarının Sabit Tutulmasına Karar Verildi

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın önderliğinde gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu ile alakalı bir takım açıklamalar gerçekleştirildi. Merkez Bankası tarafında gerçekleştirilen bu açıklamalarda, Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo  – Ters Repo Pazarlarında geçerli olan faiz oranı ile 7günlük vadeye sahip olan repo ihale faiz oranı yüzde 8 civarında, marjinal fonlama oranı yüzde 9,25 oranında, gecelik borçlanma faiz oranı ise yüzde 7,25 oranında gerçekleştirilmesine karar verilerek oranlarda herhangi bir değişiklik yapılmadı.

TCMB repo faizini en yakın tarih olan 2016 Yılı Kasım ayı içerisinde 50 baz puan ve bunu ile beraber GLP borç verme faizini de geçtiğimiz yılın Aralık ayı içerisinde 50 baz puan olarak yükseltmişti. Geç Likidite Penceresi dahilinde Bankalararası Para Piyasası içerisinde öğlede sonra saat 4 ile 5 arası gecelik vade için uygulanan TCMB borçlanma faiz miktarı yüzde 0, borç verme faiz miktarı ise yüzde 12,75 civarında sabit tutuldu.

Banka ise Kurul’da alınan bu karar ile alakalı değerlendirmede bulunarak, enflasyon ve enflasyon için beklenenin olduğu üst seviyelerde fiyatlama davranışlarında risk meydana getirmesinin sürdüğünü, ana eğilimin katı bir seyrederken çekirdek enflasyonun üst seviyelerde seyrettiğinin görüldüğünü ve bu doğrultuda Kurul’un para politikasında sergilenen sıkı duruş politikasını devam ettirme kararı aldığını ifade etti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri