Ekonomi

TCMB’nin Ardından Gözler ECB’ye Çevrildi!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararının akabinde dolar kuru 3.80 TL bandının hemen aşağında seyrederken, borsa ise satıcılı görünüyor. Türkiye’de açıklanan enflasyon veriler ve faiz kararının sonrasında piyasalar gözünü çevirerek yarın itibari ile açıklanması beklenen Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı ile Cuma günü açıklanması beklenen işsizlik verilerine odaklandı.

Dolar/TL paritesi, TCMB tarafından açıklanan faiz kararının akabinde hafif bir şekilde artış yönündeki eğilimini devam ettiriyor. Piyasalar ise yarın itibari ile açıklanacak olan ECB faiz kararına ve Cuma günü itibari ile açıklanacak olan ABD işsizlik verilerine odaklanmış durumda.

TCMB piyasaların beklediği üzere uygulanmakta olan faiz oranlarından herhangi bir değişiklik gerçekleştirmedi ve ana fonlama aracı olarak kullanımda olan GLP faizini yüzde 12.75 düzeyinde sabit tuttu. Kurul tarafından alınan karar metninde ise, bir önceki karardan başka olarak enflasyonun ana eğiliminde herhangi bir katılık olup olmamasına ve çekirdek enflasyonun üst seviyelerde gerçekleşmesine vurgu yapıldı.

Dolar Hafif Yükseliş Eğilimini Sürdürüyor

Tüm gün hafif bir şekilde yukarı yönlü eğilim gösteren dolar kuru, saat 16:20 itibari ile yüzde 0,15 oranında yükseliş ile 3,7980 TL’den işlem görmeye başladı. Aynı anlarda avro/TL paritesi yüzde 0,20 oranında yükselerek 4,7150 TL’den seyretmeye başladı. Öte yandan Borsa İstanbul’da işlem gören BIST 100 Endeksi ise yüzde 0,20 oranında gerileme göstererek 116.510 düzeyinde satılıcı olarak seyretti.

Piyasalar Şimdi de ECB Kararı ve İşsizlik Verilerinin Takipçisi

Yurt içi piyasalarında Pazartesi günü enflasyon rakamları ve bugün ise TCMB faiz karının açıklanmasının akabinde hareketli günler atlatılırken, yarın ise Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek. Piyasalar tarafından ECB’nin faiz kararında herhanhi bir değişikliğe gitmeyeceği beklenirken, piyasalar ayrıca Cuma günü açıklanacak olan ABD işsizlik verilerinin de takipçisi olacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri