Ekonomi

Tecrübeli Çalışanlara Sevindirici Haber! Daha Fazla Kazanabilirsiniz!

Hali hazırda çalışmakta olduğunuz bir işinize devam ederken ya da emekliyken, bir ay içerisinde 7 bin TL ek gelir elde etmek sizin elinizde. Bu kazancı sağlamak için de kısa süreli tecrübe ve eğitimlerinizi devlet ile paylaşmanız yeterli olacaktır. İşte yapmanız gerekenler…

Türkiye’de hemen hemen herkese ek kazanç sağlayacak bir yok mutlaka mevcuttur. Üstelik kişinin ek gelir sağlarken kendi işinden olmasına da gerek olmuyor. Bahsi geçen ayda 7 bin TL’lik ek gelir için ihtiyaç duyulan tek şey uzmanlık olurken, uzman olabilmek için de herhangi bir işte uzun zaman çalışmak yeterli olabiliyor. Bir ay içerisinde size binlerce lira kazanç sağlayacak ek iş “bilirkişi” işidir. Mahkemeler tarafından özellikle iş ve çalışma alanındaki davalar adına müracaat edilen uzmanlık işi bilirkişi olma işidir.

Bir kişinin bilirkişi olabilmesi için Adalet Bakanlığına başvuruda bulunması gerekiyor. Bilirkişi için başvuru tarihleri zaman zaman değişiklik gösterirken, 2018 yılı için başvuru tarihi ise henüz açıklanmış değil. Söz konusu bu ek iş için öncelikle 25 yaşını doldurmuş olma şartına bakılırken, başvuruda bulunan kişinin çalışan ya da emekli olması ise serbest kılınıyor.

Dava Başına Minimum 300 TL

Bir bilirkişiye 1 sene içerisinde toplam 300 dava verilebiliyor. Bir dosya için ödenen aylık tutar ise 300 TL’den başlıyor. Söz konusu rakamlar ile kabataslak bir hesaplama yapıldığında, yılda 300 dosyaya bakan kişinin yine yıllık kazancı 90 bin TL civarında oluyor. Söz konusu bu rakam aylara pay edildiğinde her aya 7 bin 500 TL düşerken, vergiler de bu rakamdan çıkarıldığında bir bilir kişinin bir ayda kazanacağı ek kazanç 7 bin TL’yi bulabiliyor.

Doktor, mühendis, esnaf, inşaat işçisi ya da elektrik teknisyeni olanların bilirkişi olabilmesi mümkün. Bunun için aranan şartlardan bir diğeri de meslekte minimum 5 yıl tecrübeye sahip olmak. Bu şartlar mevcut bulunduğunda Adalet Bakanlığı branşa göre bilirkişiye dava dosyası gönderiyor ve dosya başına ücret ödemesi gerçekleştiriyor.