,
Ekonomi

Tekfen’in O Yatırım Talebine Onay Verildi!

Tekfen Holding’in bir meyve üreticisi firmayı satın alarak tarım sektörüne giriş yapma talebi Rekabet Kurulu tarafından onaylandı. Tekfen Holding, meyve üretimi alanında yaklaşık olarak 160 milyon değerinde yatırımda bulunmayı hedefliyor.

Tekfen Holding tarafından meyve üretimi gerçekleştirilen bir firmanın satın alınması üzerine yapılan talep, Rekabet Kurulu’nun onayından geçti.

Rekabet Kurulu İzne Tabi Olmadığını Açıkladı

Rekabet Kurulu tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamaya göre, Alanar Meyve ve Gıda Üretim Pazarlama Sanayi ve Ticaret A. Ş. hisselerinin Tekfen Tarımsal Araştırma Üretim ve Pazarlama A. Ş. tarafından satın alınması işleminin izin gerektirmeği kararına varıldı.

Tekfen Holding’in iş ortağı olan Tekfen Tarımsal Araştırma Üretim ve Pazarlama A. Ş., daha öncesinde söz konusu olan meyve üreticisi şirketin hisselerinin yüzde 90 civarındaki kısmını 48,8 milyon lira değerindeki yatırım bedeli ile devralmıştı.

Tekfen 160 milyon Lira Değerinde Yatırım Gerçekleştirecek

Elde edilen bilgilere göre Tekfen Holding, Alanar Meyve ve Gıda Üretim Pazarlama Sanayi ve Ticaret A. Ş.’ye ait olan yaklaşık olarak 6 bin dekar büyüklüğünde yeni makine ve ekipman, tesis ve bahçe adına toplamda 160 milyon lira değerinde yatırım gerçekleştirecek.

Merkezi Bursa olan Alanar Meyve ve Gıda Üretim Pazarlama Sanayi ve Ticaret A. Ş., en büyüğü Manisa’da yer almak üzere, Bursa, Ceyhan, Antalya, Afyon ve Ezine’de meyve üretimi ve ticareti üzerine hizmet veriyor. Söz konusu olan meyve üreticisi şirket, üretmiş olduğu meyvelerin yüzde 90 civarının ihracatını gerçekleştirirken, internet üzerinde e-ticaret alanında da hizmet sağlıyor. Şirketin kendine ait olan bahçelerinin toplam hacmi ise 3 bin 600 dekar civarında.