,
Gündem

Tesla Satışları Dev Markaları Solladı!

Elektrikli araçta dünya markası olan Tesla Avrupa satışlarıyla dikkat çekti. Birçok ünlü markayı gerisinde bırakan elektrikli otomobil devi satışta liderlik koltuğuna oturdu.

Tesla Rakiplerini Açık Ara Geçti

Tesla elektrikli araçta öncü isimler arasında yer alırken, artan satış grafiği de rakiplerini üzecek türden oldu. ABD’li şirket her yeni aracıyla piyasaya yeni bir nefes kazandırdı. Peki, bu başarılar Tesla’nın satışlarına nasıl yansıdı? İşte yanıtı…

Tesla, elektrikli araç üreten birçok dünya markasını satışta da geride bıraktı. Bunlar arasında en dikkat çekenler Mercedes ile BMW oldu.

Şirket yaptığı araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla aynı segmentte yer alan Mercedes’in S Class serisiyle, BMW’nin 7 serisini arkasına aldı. Durum rakiplerinin pek hoşuna gitmese de şirket hem tasarımlarıyla hem teknolojisiyle hem de fiyat avantajıyla tüketicileri kendine çekti. Buda satışların artmasına hatta Avrupa liderliğine kadar uzadı.

Elektrikli araçta üretim lideri olmak isteyen Almanya ABD’li üreticiye geçen sene fark atamadı. Alman elektrikli araç devleri en büyük rakiplerini geride bırakabilmek adına çalışmalarına hız verdi. Fakat buna rağmen istedikleri noktaya ulaşamadı.

Geçen sene kendinden sıkça söz ettiren elektrikli araç devi, patronuyla da sık sık gündeme geldi. Bilindiği üzere şirketin kurucusu ve patronu Elon Musk geçen yılın sonunda Türkiye’ye de gelmişti.

Şirketin Avrupa satışları dikkate alındığında Tesla’nın satışları geçtiğimiz sene büyük oranda arttı. Artış yüzde 30 gibi yüksek bir oranda hayata geçti. Satışların toplamı ise 16 bin 132 oldu. Mercedes S Class serisinin 2017 satışları 13 bin 359 adette kaldı. BMW’nin 7 serisi satışları ise yıl sonuna kadar 11 bin 735 adete ulaşabildi.