Ekonomi

Ticaret Savaşı Başlatacak Hamlede Geri Vites!

Küresel ticaret savaşı başlayacağından endişesi ile tepki gösterilen Amerika Devlet Başkanı Trump’ın çelik ve alüminyum ithalatına yönelik yapmış olduğu ek vergi hamlesi hakkında hükümet tarafından yeni bir açıklama yapıldı. ABD hükümeti tarafından yapılan bu açıklamada, çelik ithal edilen ülkeler için uygulamaya sokulacak olan vergide muafiyet sağlanamayacağı, fakat bazı hallerde istisna olabilecek bir mekanizmanın devrede olacağı ifade edildi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın kıdemli ticaret danışmanlarından biri olan Peter Navarro konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak alüminyum ve çelik ithalatı sebebiyle uygulamaya sokulması planlanan gümrük vergisinde, şirketler adına bir istisna oluşturabilecek sürecin meydana getirileceğini, gümrük vergisi uygulamasının tahmin edildiği gibi geniş çaplı olmayacağını belirtti.

Vergide Muafiyet İçin Bir Prosedür Belirlenecek

Beyaz Saray Ulusal Ticaret Konseyi’nin başkanlığını yapan Navarro, ithalat gerçekleştirilen ülkelerin söz konusu vergiden muaf olamayacağını fakat bazı şirketlerin bazı durumlarda istisna olmaları üzerine bir çeşit mekanizma oluşturulacağını ifade etti.

Söz konusu bu açıklamalarını katılmış olduğu bir TV programında gerçekleştiren Peter Navarro, gümrük vergisinde muaf tutulması gereken özel pozisyonlar için istisna prosedürünün mevcut olacağını, böylelikle işletmelerin önünde herhangi bir mani olmayacağını anlattı.

ABD Başkanı Donald Trump ise birkaç gün öncesinde yapmış olduğu açıklamasında, yerli üreticileri korumak adına çelik ithalatı için yüzde 25 oranında, alüminyum ithalatı için de yüzde 10 oranında vergi uygulanacağını ifade etti. Başkan Trump’ın söz konusu bu açıklamalarının ardından ithalat gerçekleştirilen ülkelerin şirketleri bu karara karşı tepki göstererek lobi çalışmaları başlatırken, çelik ihracatı gerçekleştiren ülkeler ile Amerika’nın Cumhuriyet yanlısı siyasetçileri bu kararı eleştiri yağmuruna tuttu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri