,
Ekonomi

TİM Başkanı Açıkladı! Yakında Yatırımlarda Sıçrama Yaşanacak!

TİM Başkanı Büyükekşi, konu ile alakalı açıklamalarda bulunarak, yatırım ortamının daha iyi bir hale gelmesi adına düzenlenen yeni kanun ile beraber yatırımlarda en kısa zaman içerisinde sıçramaların görülmeye başlanacağını dile getirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi konu ile alakalı açıklamalarında “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile beraber en kısa zaman içerisinde gerçekleştirilen yatırımlarda sıçramaların görülmeye başlanacağını ifade etti.

Kanun Sayesinde Pek Çok Alanda Kolaylık Sağlandı

Resmi Gazete’de yer almasının akabinde yürürlüğe girmiş olan söz konusu bu kanun ile alakalı bir takım yazılı açıklamalarda bulunan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, kanun ile beraber gerçekleştirilen yatırımlarda bir hayli sıçramaların yaşandığına dikkat çekerek, 35 maddeden meydana gelen düzenlemenin dış ticaret işlemlerinden şirket kurma işlemlerine, yapı ruhsatlarından belediyelerde gerçekleştirilen işlemlere, tapu işlemlerinden KOBİ’lerin finansman sağlamasına varana kadar yatırım ile alakalı pek çok konuda kolaylık sağladığını ifade etti.

Bahsi geçen kanunda yer verilen bir takım maddelerin, kendileri tarafından öneri ile hükümete bildirildiğini dile getiren Büyükekşi, yürürlüğe giren bu kanun sayesinde, öncelikli olanlar esas alınarak, genele yayılan ve bunun ile beraber sıklıkla rastlanılan problemlere çözüm sunulduğunu belirtti. Bu durumu bir örnek ile açıklayan Başkan Büyükekşi, dış ticaretteki depolama maliyetlerinin indirgendiğini, tahmil, ardiye, tahliye türünden masraflar için maksimum bir limit getirildiğini, bahsi geçen bu düzenlemelerin yatırımların yanında dış ticaret için de büyük katkı sağlayacağını anlattı. Öte yandan yine söz konusu bu kanun sayesinde bir şirketin kurulumundaki sürecin oldukça kısaltıldığını da belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, bu gelişmenin de büyük ölçekli yatırımcılara pozitif yönde etki ederken, özellikle girişimciler açısından oldukça iyi bir gelişme olduğunu da aktardı.