Ekonomi

TMSF O Hak Sahiplerine Uyarıda Bulundu!

TMSF, bankalar indindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar ile ilgili olan hak sahiplerine yönelik zaman aşımı konusunda uyarı yaptı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, “zaman aşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar” ve “Müflis TYT Bank A. Ş. zaman aşımına uğrayan hesaplar” ile alakalı olarak bir yazılı açıklama gerçekleştirdi.

Bankacılık Kanunu’nun 62’inci maddesine göre, bankalar indindeki mevduat, emanet, katılım fonu ile alacaklar sebebiyle hak sahibi olanlar tarafından yapılan en son isteği, işlemi, yazılı bir şekilde gerçekleştirilen talimat tarihinden itibaren 10 sene içerisinde aramayıp takip etmeyenler zaman aşımına uğrayacak.

Mayıs Ayının Sonuna Kadar Yayınlanacak

Bahsi geçen bu maddenin uygulanmasına yönelik yayımlanan yönetmelikteki 8’inci maddeye göre, zaman aşımına maruz kalan mevduat, katılım fonu, alacak ve emanetlerin listesi, içerisinde bulunduğumuz ayın başından itibaren bankaların resmi web sitelerinde ve süresi uzatılmış olarak da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ile kuruluş birliklerinin web adreslerinde (Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği resmi) web sitelerinde 5’inci ayın sonuna kadar yayında olacak.

Bu çerçevede yaklaşık olarak 10 yıldır pasif durumda olan hesapların listesi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun resmi sitesinde yer alan “Zaman aşımı sorgusu” başlığı altında Kuruluş Birlikleri ile bankaların web sitelerinde söz konusu süre zarfı içerisinde öğrenilebilecek.

15 Haziran’a Kadar Başvuru Yapılacak

Söz konusu listelerde adı yer alan hak sahipleri, hesaplarına yönelik bir işlem gerçekleştirebilmek adına 15 Haziran 2018 tarihine kadar banka şubeleri ya da bankların Genel Müdürlüklerine müracaat etmeleri gereklidir. Tanınan süre zarfı içerisinde müracaat edilmeyen hesaplar ise zaman aşımına uğrayarak fona gelir olarak aktarılacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri