Ekonomi, TÜM MANŞETLER

TOBB Başkanı Açıkladı! Artık Hiçte Zor Değil!

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak, şirket kuruluşuna yönelik hükümet tarafından yürütülen çalışmalar sayesinde artık kolaylıkla şirket kurulduğunu ve bu alanda mevcut bulunan bazı problemlerin çözümü adına bir irade gösterildiğini ifade etti. Böylelikle bir şirketin kurulumundaki 8 prosedürün yalnızca 1 prosedüre düşürülmüş olduğunu da ekledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ koordinesindeki Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu’nun yürütmüş olduğu çalışmalar dahilinde bir şirketin kurulumu aşamasındaki bürokrasiyi ortadan kaldıran düzenlemelerin yürürlüğe girdiği ifade edildi. Bunun ile beraber TOBB bünyesinde çalışmalar yürüten ticaret sicil müdürlüklerinin şirket kurulumundaki tek ilgili birim haline getirildiği de belirtildi.

Girişimcilerin Engellere Takılmaması İçin Çalışılıyor

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise konuya ilişkin bahsetmiş olduğu değerlendirmelerinde, ticaret hayatına ilk kez giriş yapacak olan girişimcilerin hiçbir engele takılmamaları adına büyük bir çaba sarf ettiklerini ifade etti.

Riske girecek, istihdam sağlayacak ve katma değer oluşturacak olan müteşebbisin iştahını fazladan maliyetler ve ihtiyaç duyulmayan prosedürler ile ortadan kaldırmak istediklerini dile getiren Başkan Hisarcıklıoğlu, bu doğrultuda problemleri ele aldıklarını, önerileri de hükümet ile paylaştıklarını anlattı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Bozdağ tarafından sağlanan desteğin sayesinde belirlenmiş olan bir yol haritası kapsamında bir kanun çıkarılarak çok kritik bir adım atıldığını da belirtti.

Türkiye’nin Dünya Bankası’nın şirket kurulum işlemleri aşamasında hali hazırda 80’inci sırada yer aldığını dile getiren Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin söz konusu bu listede 10’un sıraya yerleşeceğinin altını çizdi.

Sekiz Prosedür Teke Düştü

Söz konusu olan düzenlemenin yürürlüğe girmesinde hükümet büyüklerinin çok desteği olduğunu da atlamayan Hisarcıklıoğlu, bir şirket kurabilmek için uzun uzadıya gerçekleştirilen işlemlerin artık geride kaldığını, 8 prosedürlük işlemin tek prosedüre indirildiğini ve hayata geçirilen bu düzenleme sayesinde şirket kurmak isteyenlerin MERSİS’e girip odaya geleceğini de açıklamalarına ekledi.