Ekonomi

Tofaş Yatırımda 2,8 Milyon Dolara Ulaştı!

Otomotiv devi Tofaş geçen yıla ilişkin faaliyet raporunu tamamlayarak, kamuoyu ile paylaştı. Raporda şirketin 2017 yılında 157 milyon euroluk yatırım yaptığı belirtildi. Geçen 10 yılda hayata geçirdiği yatırımların toplamı ise 2 milyar 800 milyon dolar olarak kaydedildi.

Tofaş 2017 Yılı Faaliyet Raporunu Yayımladı

Tofaş Türkiye’nin otomotiv devi olarak 2017’yi yeni yatırımlarla ve başarılarla geride bıraktı. Yayımlanan faaliyet raporu şirketin başarısını kanıtlar nitelikte oldu.

Raporda Koç Holding’in yönetim kurulu başkanlığını yapmakta olan Ömer Koç’un değerlendirmeleri de yer altı. Koç, şirketin gerek yurtiçi gerek yurtdışı ekonomik faaliyetlerinde büyük yol kat ettiğine işaret ederek; yakalanan başarıların beklentinin üzerinde olduğunu ifade etti. Ömer M. Koç, “Yurt genelinde otomotiv sektörü satışlarını geçen üç yıllık dilimde bir milyon adete kadar yükseltti. Bu süreçte ithale olan talep düşüşe geçerek, ithal ürünün pazardaki payı azaldı. Türk otomotiv sektörü hem ihracatta hem de üretimde rekor denecek noktaya ulaştı” dedi.

10 Bin Çalışan, 450 Bin Adetlik Üretim Kapasitesi!

Holdingin yönetim kurulu başkanı şirket hakkında detay bilgiler aktararak, “Tofaş senelik üretim kapasitesini 450 bin adete kadar yükseltti. 10 binin üzerinde çalışanıyla, yaygın bayi ağıyla, araştırma ve geliştirme faaliyetleriyle ülkemizin en önemli sanayi kuruluşları arasında ilk üçe girdi. Tofaş bu kapsamda listenin üçüncüsü olmayı başardı. Şirketimiz geçen sene proje ile yapısal yatırımlara 157 milyon Euroluk kaynak aktardı. Yatırımların toplam tutarı on yıllık zaman diliminde 2 milyar 800 milyon doları buldu” dedi. Şirketin 2018 yılı hedeflerine işaret ederek ihracatı artıracaklarını, ülke ekonomisine katkılarının devam edeceğini, ürün yelpazesinin genişleyeceğinin sinyallerini verdi.