Ekonomi

TOKİ Açık Artırma Düzenleyecek! Kira Öder Gibi İşyeri ve Konut Sahibi Olma Fırsatı!

TOKİ, mülkiyetinde bulunan 178 adet işyeri ve 42 adet konut için açık artırma düzenleyecek. Düzenlenecek olan açık artırmada kazanan kişiler, düşük miktarlı peşinat ödemesi ile iş yeri ve konutlara sahip olabilecekler.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından düzenlenen açık artırmada 178 adet işyeri ve 42 adet konut olmak üzere toplamda 220 adet taşınmaz satışa sunulacak. Satış işlemleri ve organizasyonları için TOKİ, iştiraki olan Emlak Yönetim Hizmetleri ve Ticaret A.Ş.’yi yetkilendirdi.

TOKİ Açık Artırma Başvurusu Nasıl Yapılacak?

TOKİ tarafından düzenlenecek olan açık artırmaya başvuru yapabilmek için kişilerin fotoğraflı nüfus cüzdanları, vatandaşlık kimlik ve vergi sicil numaraları ile birlikte yetkili bankaya satın almayı düşündükleri konutlar için gerekli teminat ödemesini yapmaları gerekiyor.

Teminat ödemeleri için;

  • Muhammen bedeli 99.999 Türk Lirası’na kadar olan taşınmazlar için 5.000 Türk Lirası,
  • Muhammen bedeli 100.000 Türk Lirası’ndan 349.999 Türk Lirası’na kadar olan taşınmazlar için 10.000 Türk Lirası,
  • Muhammen bedeli 350.000 Türk Lirası’ndan 999.999 Türk Lirası’na kadar olan taşınmazlar için 10.000 Türk Lirası,
  • Muhammen bedeli 1.000.000 Türk Lirası ve üzerinde olan taşınmazlar için 100.000 Türk Lirası tutarında teminat yapılması gerekiyor.

Yapılacak olan açık artırma başvurusu aşamasında alıcılar, banka tarafından sunulacak olan Açık Artırma Satış Şartnamesi’ni de imzalamaları gerekecek. Teminat ödemeleri, hem Ziraat Bankası’na, hem de Halkbankası’na gerçekleştirilebilecek.

Açık Artırma Sonrası Ödeme Koşulları Neler?

TOKİ tarafından düzenlenecek olan açık artırmada;

  1. Konya Meram Gödene, Sakarya Sapanca, Riza Hamamderesi projelerinde yer alan işyerleri için yüzde 10 peşinat, kalan kısım için 120 ay vade,
  2. Ankara Çubuk Aşağıçavundur, Ankara Nallıhan, Bolu Mengen 2. Etap, Bolu Mudurnu 3.Etap, Çorum Dordurga, Hatay Yayladağı, Karabük Safranbolu, Konya Beyşehir Küçükavşar 2. Etap, Konya Cihanbeyli, Malatya Merkez Konak, Nevşehir Ürgüp 1.Etap projesinde yer alan konutlar için %12 peşinat, kalan kısım için 180 ay vade,
  3. Aksaray Taşpınar, Amasya Suluova 2. Etap, Altındağ Gültepe 2. Etap, Ankara İncek 1. Etap, Ankara Yenimahalle Macunköy, Diyarbakır Silvan 1. Etap, Giresun Bulancak, Konya Beyşehir Küçükavşar 2. Etap, Sivas Merkez Yenimahalle ve Trabzon Akçaabat Sarıtaş projelerinde yer alan konutlar için %25 peşinat, kalan kısım için 120 ay vade seçenekleri alıcılara sunulacak.

TOKİ Açık Artırma Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

TOKİ’nin sahip olduğu taşınmazlar için yapılacak açık artırma için başvurular 12 Şubat 2018 tarihi itibariyle başladı. 27 Şubat 2018 tarihine kadar devam edecek başvurular, 27 Şubat 2018’de düzenlenecek açık artırma ile satılacak. Bankaya muhammen bedel üzerinden teminat yatıran kişilerin, alıcı olmamaları halinde ise iadeleri 6 Mart 2018 tarihinde gerçekleşecek.

Açık artırma, Ankara Bilkent’te yer alan TOKİ Salonu’nda düzenlenir iken, internet bağlantıları da saat 13.00 itibariyle kabul edilecek.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri