,
Ekonomi

TOKİ Arsaları Yabancı Yatırımcıların Radarında!

TOKİ Başkanı Ergün Turan konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, satışa çıkarılan arsalara yoğun talep gelmesinden ötürü açık artırma gerçekleştirdiklerini ve bu açık artırmayı da rekor bir satış bedeli ile tamamladıklarını ifade ederek, yatırımcılardan toplanan talebin gerek kendileri, gerekse ülke ekonomisi için pozitif bir gelişme olduğunu söyledi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye için vermiş olduğu nota da değindi. Söz konusu kuruluş tarafından Türkiye’nin yatırım notunun düşürülmesine rağmen, TOKİ’nin 20 farklı şehirde açık artırma usulü ile satışa çıkarmış olduğu 110 adet arsa için yoğun bir talep toplandığını belirtti.

Arsalar Yüzde 13 Oranında Değer Artışı Gördü

Söz konusu arsalar için gerçekleştirilen açık artırmanın tüm zamanların en üst seviyesindeki satış bedeli ile tamamlandığını dile getiren Başkan Ergün Turan, toplamda 110 adet arsanın ortalama olarak yüzde 13 oranında değer yükselişi ile alıcılarına teslim edildiğini açıkladı.

Gösterilen Yoğun Talep, Ekonominin Sağlamlığını Gösterir

Tahmin edilen satış değeri 306 milyon 523 bin 524 TL olan 27 adet arsanın yaklaşık olarak 40 milyon 41 bin 26 TL değer yükselişi ile toplamda 346 milyon 564 bin 550 TL satış değeri ile alıcısını bulduğunu dile getiren Ergün Turan, 20 farklı şehirde satışa çıkarılan söz konusu bu arsalar için yatırımcılar tarafından oldukça yoğun bir ilgi gösterildiğini, bahsi geçen bu yoğun ilginin de, gerek TOKİ açısından, gerekse Türkiye açısından oldukça pozitif bir gelişme olduğunu ifade etti. Bahsi geçen bu satış rekorunun Türkiye ekonomisinin sağlam temeller üzerine kurulu olduğunun en büyük kanıtı olduğunu ve ülkenin yatırım yapılabilir güvenli bir liman olduğunun ispatı olduğunu da ekledi.