Ekonomi

TOKİ Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından herkesin düşük bütçeler üzerinden ev sahibi olması projesi başlatılmıştı. Vatandaşlar artık dar veya orta gelirli olması fark etmeden, kurumun yapımını üstlendiği konutlar için kuraya katılabilir. 300 liradan başlayan taksit imkânı sunan kurum, aynı zamanda 240 aya kadar değişebilen vade oranlarıyla vatandaşların beğenisini kazanmaya devam ediyor. Öte yandan kurum vatandaşların zorlanmayacağı ve zaman kazanacağı süreçler ortaya çıkarıyor. Gerek başvuru öncesinde, gerekse hak sahibi olduktan sonra ödemelerin yapıldığı zamanlarda bu net bir şekilde görülebiliyor.  Peki TOKİ Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Konutların taksit ödemeleri yapıldığı dönemlerde de, konut sahiplerinin mevcut borç durumunu sorgulayabildiği bir sistem yapılmış durumdadır. Vatandaşlar bu sistem üzerinden TOKİ borç sorgulama işlemini sadece saniyeler içinde tamamlayabilir.

TOKİ Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

TOKİ borç sorgulama hizmetini kullanabilmek ve mevcut borç durumunu sorgulatabilmek için, öncelikle internet bağlantısı ve gerekli cihaz gerekiyor. Daha sonra konut sahipleri bulundukları her alandan ödenmesi gereken taksit tutarlarını ve ödemelerle ilgili diğer detayları öğrenebilir.

Bunun için yapılması gereken şey ise taksit.toki.gov.tr adresine girerek, buradan online taksit sorgulama işlemlerini yapmaktır. Bu sitede TOKİ online borç sorgulama işleminin yapılması için, kullanıcıdan bazı bilgiler istenir. Bu bilgiler ise konut sahibinin T.C kimlik numarası veya vergi numarasıdır. Bu adımı yaptıktan sonra güvenlik kodunu girerek, telefonuna sistem tarafından SMS şifresi almanız gerekir. Kayıtlı olan cep telefonunuza gelen şifreyi de panele girdikten sonra, sisteme başarılı bir şekilde giriş yapmış olursunuz.

Bu adımları tekrarlayarak bundan sonraki süreçler için, TOKİ borç sorgulama işlemini yapabilmeniz mümkün olacaktır. Sisteme gün içinde girişlerinizde bazı kısıtlamalara gidilebilir. Günde en fazla iki defa borç sorgulama işlemi yapmanız istenebilir. Veya güvensiz bulunduğunuz takdirde ip numaranız sorgulama için engellenebilir. Bu tarz durumları dikkate alarak, sorgulama işlemini belli durumlar içinde yapmanız iyi olacaktır. Bunun dışında bu sitenin haricinde kalan başka bir siteye bilgilerinizi kesinlikle vermemelisiniz. Zira sorgulama işlemlerinin sadece TOKİ tarafından açılmış olan bu site tarafından yapıldığı onaylanmış durumdadır.

E-Devlet Üzerinden Borç Sorgulama

Buna ek olarak TOKİ’ye ait olan borçlarınızı sorgulamak için e-devlet sistemini de kullanabilirsiniz. E-devlet üzerinden TOKİ Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet girişi yapmak için, PTT şubelerinden kimliğinizle birlikte şifre almanız gerekir. Daha sonra bu şifre ile sisteme giriş yapabilir, daha sonra istediğiniz gibi bunu değiştirebilirsiniz. TOKİ hizmetleri bölümünden, borç sorgulama ve diğer tüm işlemleri bu şekilde yapabilirsiniz.