toki-istanbuldaki-o-alani-25-yilligina-ibbye-kiraladi
Ekonomi

TOKİ İstanbul’daki O Alanı 25 Yıllığına İBB’ye Kiraladı!

TOKİ, İstanbul – Ataköy’de sahil kesiminde bulunan tek yeşil alandaki 2 milyar liralık projeyi iptal etti.

TOKİ’den 2 Milyar Liralık Projeye İptal Kararı

TOKİ tarafından İstanbul Ataköy sahilinde yer alan tek yeşil alan bölgede inşaatına başlanan, değeri 2 milyar lira olan gayrimenkul projesini iptal etti. Baruthane olarak bilinen 60 bin metrekarelik alan park arazisi olacak. TOKİ Başkanı Ergün Turan konu ile ilgili açıklama yaptı ve bu alanın milletin malı olması gerektiğini söyledi.

Günübirlik Turizme Açılacak

TOKİ olarak kısaltılan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, İstanbul – Ataköy’deki dev projeyi iptal etti. TOKİ Başkanı Ergün Turan iptali açıkladı. 1991 yılında imar planı çıkan ve 2010 yılında ihaleye açılan, ihale sonucunda inşaatına başlanan gayrimenkul projesinin değerinin 2 milyar lira olduğu belirtildi. Ataköy’deki Baruthane olarak bilinen 60 bin metrekarelik alana Blumar adlı proje inşa ediliyordu. Mülkiyet hakkı TOKİ’de olan Baruthane arazisinin yeşil alan olmasına, rekreasyon alanı olarak kalmasına ve günübirlik turizm faaliyetlerinde kullanılmasına karar verildi.

25 Yıllığına İBB’ye Kiralandı

TOKİ tarafından yaratacağı rantın 2 milyar lira olması beklenen alan ile ilgili ruhsatı ve imarı bulunan proje iptal edildi. Bahsi geçen alan park alanı olacak ve halka açılacak. Arazi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından 25 yıllığına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kiralandı. TOKİ Başkanı Ergün Turan yaptığı açıklamada bu alanın Baruthane olarak bilindiğini, inşaat yapılmayan bir alan olduğunu, projeyi iptal ederek alanı halkın hizmetine açacaklarını, halkın malı olarak kalması gerektiğini söyledi.

TOKİ Baruthane Alanını İhale Etmişti

Dört tanesi 80 metre uzunluğunda, üç tanesi 40.25 metre uzunluğunda ve19 metre uzunluğunda blokların inşa edilmesinin planlandığı arazi ile ilgili İBB tarafından alternatif park projeleri hazırlanıyor. Tescilli olan Baruthane binalarının bulunduğu Ataköy sahilindeki alan TOKİ’ye devredilmiş ve TOKİ de araziyi 12 Temmuz 2010 tarihinde ihale etmişti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri