Ekonomi

TOKİ Taksitleri Ödenmezse Ne Olur?

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi, günümüzde oldukça geniş bir kesimin düşük bütçeler üzerinden ev sahibi olmasına imkân tanıyor. Uygun taksitlere bölünmüş konutlar sayesinde, kişilerin kira derdinden kurtulması mümkün bir hale geliyor. Ancak dar gelirli vatandaşlar, bazen taksitleri ödeme konusunda kendisini büyük bir sıkıntının içinde bulabilir. Bu tarz durumlarda TOKİ taksitleri ödenmezse ne olur veya TOKİ taksitleri ne kadar geciktirilebilir gibi sorular sık bir şekilde sorulmaya devam edilmektedir.

TOKİ Taksitleri Ödenmezse Ne Olur?

Kurum tarafından konut sahiplerinin taksitlerini ödeyebilmesi adına bir süre tanınmıştır. Belirlenen tarihlerde ödenmeyen konut taksitleri için, sözleşmede belirtilen faiz uygulanması söz konusu olur. Gecikme olan her gün için kira tutarına ek olarak, faizde ödenmesi istenecektir. Bu şekilde kurum tarafından ödenecek tutarın daha fazlası alınmış olur.

TOKİ Konut Ödemeleri Uzun Süre Boyunca Yapılmazsa Ne Olur?

Bazı durumlarda vatandaşlar sıkıntılı bir maddi sürecin içinde olduğundan dolayı, TOKİ taksit ödemelerini çok fazla geciktirebiliyor. Kurum tarafından faizli olarak en fazla iki aylık süre tanınmış durumdadır. İki ay kadar konut sahipleri taksit tutarını ve faiz tutarını ödeyerek sorunsuz bir şekilde ödemesini tamamlayabilir. Ancak bu iki ay süre aşıldıktan sonra, bu kez sözleşmenin gerektirdiği kurallar hayata geçirilmeye başlanır. Konut sahibine iki ihtarname gönderilerek, buna uyulmadığı takdirde sözleşmenin feshi yapılmış olur.

Sözleşmenin Feshinden Sonra Olacaklar

TOKİ taksitleri ödenmezse ne olur? Bu durumda sözleşmenin feshi sağlanarak, konutun geri alınması söz konusu olacaktır. Bu süreçte kurum ödeme konusunda bazı durumları uygulamaya başlar. Başvuran kişi tarafından ödenen başvuru bedeli, konut için ödenen peşinat tutarı, konut için ödenen toplam taksit tutarı, ek masraflar kişiye iade edilir. Yalnız kurum tarafından bu iadenin faizsiz bir şekilde yapıldığını belirtmek gerekir. Aynı zamanda bankada yapılmış olan masrafların geri ödenmesi söz konusu olmayacaktır. Bankada başvuruyu yapan kişi tarafından vergi ve komisyon gibi ek masraflar, bu doğrultuda kullanıcıya iade edilmez. Konut tesliminin hemen sonrasında işletilecek olan kira bedeli ise, peşinat ve taksit toplamından düşer.

Sözleşmenin İptal Olmaması İçin Ne Yapılır?

Konut sahibi ve kurum tarafından yapılan sözleşme, ödemelerin üst üste aksatılmasından sonra iptal edilerek, konut geri alınmış olur. Eğer konut sahibi ödeme konusunda sıkıntıya düşmüş durumdaysa, ödeme yapmayı ertelemek yerine doğrudan yaşamış olduğu maddi zorluğu TOKİ’ye bildirmesi gerekiyor. Aksi halde sözleşmenin durumu her geçen gün tehlikeye girerek, konut sahipleri için oldukça zorlu durumlar içerebilir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri