,
Ekonomi

TOKİ’den Emeklilere Konut Müjdesi!

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, 2017 yılında yaklaşık 15 bin emekliyi ev sahibi yaptıklarını, 2018 yılında da yine 15 bin emekliyi yeni evlerine kavuşturma hedefinde olduklarını ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı Başkanı Mehmet Ergün Turan, 2017 yılında yaklaşık 15 bin emekliyi ev sahibi yapmaktan mutlu olduklarını, 2018 yılında da yine 15 bin emekliyi evine kavuşturmayı hedeflediklerini aktardı.

Basın mensuplarına TOKİ tarafından 2018 yılında hayata geçirilecek projeler hakkında önemli açıklamalarda bulunan Ergün Turan, Bursa’da emekli vatandaşlar için tam 1100 konuta sahip yeni bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti. Konu hakkında yaptığı açıklamalarda projenin verimli bir şekilde devam ettiğini, projede sadece emekli vatandaşlara ait 1.100 adet konut tahsis edildiğini belirtirken, Karabük’te de sadece emekli vatandaşlar için bin adetlik bir konut üretimi gerçekleştirildiğini ifade etti.

Markalı Projeler, Diğer Projelere Finansman Oluyor

Arazi üretilebilen her şehir ve ilçede emeklileri düşündüklerini ve emekli vatandaşlar için de konut üretimi yaptıklarını ifade eden Başkan Turan, TOKİ’nin ana amacının hiç evi olmayan vatandaşları ev sahibi yapmak olduğunu belirtti. TV reklamlarında sergilenen, yüksek gelir grubuna hitap eden konut projelerinin amacının, elde edilen kârlar ile düşük ve orta bütçeli aileler için üretilecek konut projelerinde ihtiyaç duyulan finansmanı sağlamak olduğunu ifade eden Turan, 2023 yılı için belirlenen 1 milyon konut üretimi hedefinin de 1 milyon 200 bin konuta çıkarıldığını, son 2 yılda yıllık bazda 60 ila 65 bin adetlik bir üretim kapasitesine kavuşulduğunu belirtti.

İnşaat Sektörü Lokomotifliğini Sürdürecek!

Emlak sektöründe özel müteahhit firmalarının da hem alt, hem de orta gelir grubuna yönelmesi gerektiğini vurgulayan Turan, sektörün bazı dönemlerde yavaşladığını, bu yavaşlamalara rağmen 2017 yılının 2016 yılından çok daha verimli tamamlandığını, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olan inşaat sektörünün 2018 yılında da önemli başarılara imza atmasını umduklarını ifade etti.