Ekonomi

TOKİ’den Ev Almak için Ne Yapmak Gerekir?

Başbakanlığa bağlı olan TOKİ, uzun zamandan beri pek çok insanın kolay yoldan ev sahibi olmasına neden oluyor. Bu sayede ülke genelinde çarpık kentleşmeye bir dur denilirken, konut ihtiyacı çeken kişilere de yardımcı olunuyor. Özellikle projenin amacı derme çatma, güvensiz, gecekondu tarzındaki binaların ortaya çıkışına engel olmaktır. Proje ile birlikte daha modern ve güvenilir konut yapımına artık geçilmiş durumdadır. Peki TOKİ’den Ev Almak için Ne Yapmak Gerekir?

TOKİ’den Ev Almak için Ne Yapmak Gerekir?

Her gelirdeki insanın yararlanabileceği bir yapıya sahip olan bu proje, uygun taksitlere sahip olduğundan dolayı herkesin ilgisini çekiyor. Özellikle vadelerde uzun olarak belirlendiği için, ev alabilmek için insanların harekete geçmesine neden oluyor. Ancak TOKİ konutları için belirlenmiş olan bazı şartların olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu şartlara uyulduğu takdirde, dar ve orta gelirlinin hayali olan ev sahibi olmak gerçeğe dönüşebilir.

TOKİ’den Ev Alma İçin Aranan Şartlar

TOKİ’den ev almak için ne yapmak gerekir? Aranan şartlar nelerdir? TOKİ’den ev alma için vatandaşların bazı şartlara sahip olması bekleniyor. Bunlara uyulmadığı takdirde ise, kuraya katılım mümkün olmuyor. 2018 yılında TOKİ tarafından kişilerden istenen şartlar ise şu şekildedir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Projenin bulunduğu il veya ilçede yaşıyor olmak (en az 1 yıllık süre)
  • Herhangi bir mülke sahip olmamak
  • Eşinin veya çocuklarının herhangi bir mülke sahip olmaması
  • Toplam gelirin aylık olarak 2600’ü aşmaması (İstanbul için 3100’ü aşmaması)
  • Sosyal Güvenlik kurumu kaydının olmaması, kişilerin herhangi bir sosyal güvencesinin bulunmaması
  • Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden hiç sağlık priminin ödenmemesi
  • Her grup için aranan koşul daha önceki zamanlarda TOKİ’den konut almamış olmaktır

Bu şartları sağlayan kişiler için, TOKİ’den ev alma mümkün bir hale gelebilir. Yalnız kurumun bu konuda aradığı diğer konu ise, tek haneden yalnızca 1 kişinin başvuru yapmasıdır. Şansı yükseltmek adına aynı haneden birden çok başvuru kesinlikle kabul edilmemektedir.

TOKİ’den Ev Nasıl Alınır?

TOKİ yapımı evlere sahip olabilmek için, ilk olarak başvurunun yapılması gerekiyor. Bunun için kişilerin gerekli olan belgelerle birlikte en yakın Halkbank veya Ziraat bank şubesine gidilmesi gerekir. Bankaya gittikten hemen sonra burada gayrimenkul satış sözleşmesi imzalanır. Sözleşmenin imzalandığı sırada daire bedeli göz önüne alınarak, daire bedeline göre bir peşinat belirlenmiş olur. Bu peşinat tutarı en az %10 olarak belirlenmiş durumdadır. Aynı zamanda bankanın da komisyon keseceğini belirtmek gerekir. Bu oran ise banka tarafından %5 olarak belirlenmiştir. Bu bedellerin insanlara kolaylık olması açısından taksitler halinde ödenmesi gibi bir ihtimalde vardır.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri