Ekonomi

TOKİ’den Kentsel Dönüşüm Başarısı: Aktif 190 Proje!

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde düzenlenen Kentsel Dönüşümde Yeni Yaklaşımlar konulu panelde konuşma yapan TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, Türkiye’nin kentsel dönüşüm alanında elde ettiği başarılara değindi.

TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, geride kalan 14 yıllık süreç zarfında kentsel dönüşüm kapsamında TOKİ’nin 17 milyar Türk Lirası’na tekabül eden ihaleyi hayata geçirdiğini ifade etti. Özçelik, bu ihalelerin 60 farklı şehirde, 143 farklı ilçede, toplamda 72,5 milyon metrekare alan üzerinde kentsel dönüşüm projesi olarak gerçekleştiğini vurguladı.

“Sürdürülebilir Dönüşüm İçin Daha Fazla Bilimsel Toplantı Yapılmalı”

Düzenlenen panelden de övgü ile bahseden Özçelik, açıkalmalarında üniversiteler başta olmak üzre, hem meslek kuruluşlarının, hem de sivil toplum örgütlerinin bilimsel toplantıları daha sık düzenlemesinin kıymetli ve verimli olduğunu belirtti. Türkiye’de dönüşümün sürdürülebilir olması için hem sosyal adaleti, hem sosyal gelişimi, hem de sosyal bütünleşmeyi merkezine alan, yerel kalınma, tarihsel ve kültürel miras konusunda da bütünleşik bir yaklaşım ortaya çıkartan bir yapıya ihtiyaç olduğunu ifade eden Özçelik, dönüşümün temelinin her zaman insan olduğunu belirtti.

TOKİ’nin kentsel dönüşüm alanında elde ettiği tecrübelerden de bahseden Özçelik, kentsel dönüşüm için tüm bileşenlerin ve paydaşların fedakarlık göstermesi gerektiğini, yerinde dönüşümün esas amaç olması gerektiğini, dönüşüm çalışmalarının şehirler için yük olmaktan ziyade, değer katıcı olarak görülmesi gerektiğini, tasarımın gücünün en çok kentsel dönüşümde kullanılması gerektiğini vurguladı.

72,5 Milyon Metrekarelik Aktif İhale!

Şu anda Türkiye genelinde 60 farklı şehirdeki 143 ilçede, toplamda 72,5 milyon metrekarelik bir dönüşüm yürütüldüğünü, bu dönüşümün 190 adet kentsel dönüşüm projesi olduğunu ifade eden Özçelik, bu projeler vasıtası ile inşa edilen konut sayısının 140 bin adet olduğunu belirtti.

2017 yılında üretilen konutların yüzde 34,18’inin kentsel dönüşüm konutları olduğunu vurgulayan Özçelik, dönüşümün sadece konutlarda değil, sanayi sitelerinde de etkin bir şekilde devam ettiğini ifade etti. Şehir merkezlerinin içinde ya da yakınında bulunan, kent silüetini bozan sanayi siteleri için dönüşüm programlarının başladığını ifade eden Özçelik, son 1 ay içerisinde Diyarbakır, Bolu, Rize, Denizli, Aksaray gibi şehirler başta olmak üzere toplamda 3.500 adet işyerinin yer alacağı 6 adet sanayi bölgesi için ihalelerin gerçekleştirildiğini belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri