Ekonomi

TomTom Alıcılar İle Görüşmek İçin Hazırlık Yapıyor

Hollanda asıllı navigasyon şirketlerinden TomTom, firmanın tamamının veyahut azınlık hisselerinin satışı amacıyla hızlıca harekete geçti.

Amsterdam borsasında işlem gören TomTom, Deustche Bank’tan şirketin tümüne ya da bir bölümüne talip olacak potansiyel alıcılar bulmasını istedi.

Stratejik Satın Alma Fırsatı

Reuters’ın konuya yakın iki kaynağa dayandırdığı haberine göre, 2,2 milyar dolar piyasa değerine sahip olan şirket, aralarında Asyalı yatırımcılarının da bulunduğu birçok şirket tarafından cazip bir stratejik satın alma fırsatı olarak görülüyor.

Navigasyon Pazarındaki Öncü Oyuncularından

Navigasyon pazarının öncü oyuncularından olan TomTom’un haritalama ürünleri birçok cihaz ve serviste kullanılıyor. TomTOm, ana gelir kalemi olan kişisel navigasyon cihazlarına gösterilen ilginin düşmesiyle son dönemde finansal açıdan zor zamanlar geçiriyordu.

İş ortakları ve müşterileri arasında Apple, Microsoft, Uber, Daimler ve Baidu gibi devlerin bulunduğu TomTom’un gelirleri, 2017’de yıllık bazda yüzde 9 oranında düşerek 903 milyon euro oldu. Şirketin bu yıl ise 800 milyon euro gelir elde etmesi bekleniyor.