Ekonomi

Trilyon Değerinde Yepyeni Bir Pazar Doğuyor!

Önümüzdeki 4 yıl içerisinde nesnelerin internetinin gücünde faydalanılarak gerçekleştirilecek olan teknolojilerin meydana getirileceği pazarın yaklaşık olarak 1,5 trilyon (410 milyar dolar) olması beklenirken, söz konusu bu yeni pazara ilişkin siber suçluların yönelimi ve verilerin muhafaza edilmesi adına ihtiyaç duyulan depolama alanı da git gide çoğalıyor. Hibrit bulutun ilk olarak sağlık sektörü olmak üzere bütün sektörlerde en meşhur BT modelini bulunacağı inancında olan, dünya üzerindeki en önemli veri depolama şirketlerinden biri olan NetApp, Nesnelerin İnterneti verileri üzerinden ayrı bir değer oluşturmak adına yeni bir veri yönetimi tarzına ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti.

Nesnelerin İnterneti Sayesinde Sağlık Kontrolü Yapılabilecek

Uygulamada olan hemen hemen her sektörde oldukça büyük kolaylıklar sağlayan nesnelerin interneti, yapay zeka ile beraber sağlık sektöründe de dönüşüme girişti. Kısa zaman içerisinde elde edilecek olan cihazlar ile beraber tedavi edilen kişinin tedavisinin evinde kullanacağı cihazlar sayesinde takibi gerçekleştirileceği ve bu durumun neticesinde elde edilecek olan veriler ile kişisel tedavilerin göz önünde olacağı, konu ile alakalı olan tahminler arasında bulunuyor. Önümüzdeki 4 yıl içerisinde yaklaşık olarak 1,5 trilyon lira değerinde bir pazar büyüklüğüne ulaşması beklenen nesnelerin interneti ile sağlık sektörü, tedaviye ihtiyacı olan hastaların eşya ve uygulamalar vasıtası ile sağlıklarını kontrol etmelerine imkan tanınacak.

2020 Yılında 1,5 Trilyon Hacme Ulaşacağı Tahmin Ediliyor

Öte yandan elde edilen bilgilerde bir araştırma şirketi tarafından konu ile alakalı yapılan araştırmalara göre, söz konusu pazarın 2022 yılına kadar 1,5 trilyon lira gibi oldukça büyük bir hacme ulaşabileceği, beklentiler arasında bulunuyor. Başka bir araştırma şirketi tarafından hazırlanan raporda ise, 2020 yılına kadar akıllı cihazların mağazalarda 5 milyon uygulamaya ulaşması yönünde beklentiler bulunuyor.