,
Dünya

Trump, Yeni Ek Vergi Kararının Detaylarını Açıklayacak!

Amerika’nın ithal etmiş olduğu çelik ve alüminyum için gümrük vergisi uygulamaya karar verdiğini açıklayan Trump, dünya çapında ticaret savaşları başlayacağına dair bir takım korkulara neden olmuştu. ABD Başkanı Trump söz konusu bu kararında geri atmayarak, bu gece itibari ile kararının detaylarını paylaşacağını duyurdu.

Trump 23:30’da Açıklama Yapacak

Vermiş olduğu ek vergi kararı ile tüm dünya genelinde ticaret savaşları başlaması kaygısına neden olan ABD Başkanı Trump, bu gece TSİ 23:30 sularında gümrük tarifesinin açıklayacağını duyurdu.

Sosyal medya hesabı üzerinden bir takım açıklamalarda bulunan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, ABD’nin alüminyum ve çelik sektörünü muhafaza etmek için bu gece bir toplantı düzenleyeceğini, ülkenin gerçek dostları ile beraber iş ortaklığı ve esneklik görmeyi dilediğini ifade etti.

AB de İhracatta Önlemler Alacak

Amerikan yönetimi geçtiğimiz hafta içerisinde, ticaretteki korumacı politikaları dahilinde çelik ve alüminyum ithalatı adında yüzde 25 ile yüzde 10 oranında gümrük vergisi uygulamasına geçileceğini belirtmişti. Yapılan bu açıklama üzerine Avrupa Birliği’nden de bir açıklama gelmiş ve Amerika’ya gerçekleştirilen ihracatta bir takım önlemler alınacağı açıklanmıştı.

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean – Claude Juncker ise konu hakkında bir takım açıklamalarda bulunarak, Avrupa Birliği ile Amerika arasındaki ticari ilişkilerde yeniden bir denge oluşturabilmek adına önümüzdeki günlerde misilleme yapılacağını ifade ederek, ulusal güvenlik gibi bir gerekçe gösterilmeden yapılan bu hamle ile Amerika’nın kendi sanayisine korumak adına açık bir şekilde müdahalede bulunduğunu, bu hamleyi ise esefle kınadıklarını belirtti. Üstelik söz konusu korumacığın, çelik sektöründe görülen ortak problemin cevabının alamayacağını da açıklamalarına ekledi.