tubitak-destekli-cin-misirinda-uretim-asamasina-gecilecek
Ekonomi

TÜBİTAK Destekli Cin Mısırında Üretim Aşamasına Geçilecek!

BATEM Genel Müdürlüğü protein, vitamin ve mineral değeri ve patlama oranı yüksek yerli cin mısırı geliştirdi.

BATEM’in Projesine TÜBİTAK Desteği

Kısa adı BATEM olan Batı Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından mineral ve vitamin olarak yüksek besleyici özelliğe sahip, protein bakımından zengin, patlama oranı yüksek, kurak mevsim olan bölgelerde de üretimi yapılabilen cin mısırı çeşidinin üretimi yapıldı. BATEM tarafından koordine edilen üretime TÜBİTAK destek veriyor. Desteklenen Cin Mısırında Adaptasyon Yeteneği Yüksek Kaliteli Verimli Yerli Hat ve Çeşitlerin Geliştirilmesi isimli proje uygulamaya alındı.

Özel Sektör de Projeye Destek Veriyor

Üniversitelerin ve diğer kurumların yanı sıra özel sektördeki şirketler tarafından da destek gören proje ile ilgili çalışmalar 3 yılda bitirilirken yeni yerli cin mısırının geliştirilmesi için biyoteknolojik ve klasik yöntemler kullanıldı. Bu proje ile yerli cin mısır tohumundaki açığın aza indirilmesine destek olunması amaçlanıyor. Proje kapsamındaki yerli cin mısırın mineral ve vitamin değerinin, protein değerinin yüksek olduğu, kalorisinin düşük olduğu, kurak bölgelerde de üretiminin yapılabildiği, patlama özelliğinin de yüksek olduğu belirtiliyor.

BATEM Müdürü Konuştu

İzmir, Antalya, Isparta, Samsun ve Amasya bölgelerinde sürdürülen yoğun çalışmalar neticesinde üretilen cin mısırı tohumu çeşidi tescil edilmesinden sonra üreticilerle buluşturulacak. BATEM Müdürü Abdullah Ünlü, bu konu hakkında yaptığı açıklamada üniversitelerin ziraat fakültelerinin uzun yıllardan beri tarla bitkileri bölümünün mısır ile ilgili çalışmalar yürüttüklerini, Türkiye’de mısır üretiminin ihtiyaca yettiğini söyledi.

15 Yıl Önce Türkiye’de Mısır Üretilmiyordu

Abdullah Ünlü, cin mısırının ağırlıklı olarak tüketime yönelik çerez kategorisinde bir ürün olduğunu, 15 yıl öncesine kadar Türkiye’nin bu mısır çeşidinin üretiminin yapılmadığını, fakat buna rağmen Batı Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından daha önceki dönemlerde 3 çeşit cin mısırı yetiştirildiğini, TÜBİTAK’ın destek verdiği bu projede değişik kurumların ve üniversitelerin bir araya gelerek çalışmalar yürüttüklerini de belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri