tuik-acikladi-hizmet-sektorune-guven-azaldi
Ekonomi

TÜİK Açıkladı! Hizmet Sektörüne Güven Azaldı!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından nisan ayına dair sektörel güven endeksi verileri açıklandı.

Nisan Ayında Hizmet Sektörü Güven Endeksi 97.1 Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Nisan 2018 Sektörel Güven Endeksi verileri açıklandı. mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörüne güven endeksi2018 mart ayında 99.1 olarak gerçekleşmişti. Endeks, nisan ayında yüzde 2 oranında düştü ve 97.1 değerine geriledi. Hizmet sektörüne olan güvende görülen bu azalma geride kalan üç aylık dönemde iş durumunun iyileştiğini düşünen ve hizmetlere olan talebin artış sağladığını değerlendiren ve önümüzdeki üç aylık dönemde hizmetlere gelecek olan talebin artmasını bekleyen girişim yöneticilerinin sayısının azalmış olmasından kaynaklandı.

Ticaret Olan Güvende Azalma Oldu

Hizmet sektörü kapsamında 2018 yılının nisan ayında bir önceki ay olan mart ayına göre, hizmet talepleri yüzde 1.9 oranında ve hizmet taleplerine olan beklenti endeksi de yüzde 2.4 oranında azalırken, iş durumu endeksindeki azalma da yüzde 1.7 oranında azalma kaydetti. Mevsim etkilerinden arındırılmış olan perakende sektörü ticarete güven endeksi bu yılın nisan ayında yüzde 2.3 oranında azaldı ve 100.3 değerine düştü. Perakende ticaret sektörüne olan güvende yaşanan bu düşüş geride kalan üç aylık periyotta iş hacminin ve satışların artış gösterdiğini, önümüzdeki üç aylık dönemde de iş hacminde ve satışlarda artmanın beklendiğini gösteriyor. Mevcut olan malların ve seviyelerinin mevsim normallerinin altında olduğu konusunda fikir beyan eden girişim yöneticilerinin sayısında da artış oldu.

İnşaat Sektörüne Güven Azaldı

Perakende sektöründe ticaret güven endeksi nisan ayında, mart ayına göre iş hacmi ve satışlar yüzde 4.2 oranında, iş hacmindeki satışların artma beklentisi endeksinde de yüzde 4.9 azalma oldu. Ayrıca mevcut mal stokları seviyesi endeksinde de yüzde 2.2 oranında artış oldu. İnşaat sektörü güven endeksi mart ayında 78.9 olarak kaydedilirken; nisan ayında yüzde 0.1 oranında azaldı ve 78.8 değerine indi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri