tuik-issizlik-ve-sanayi-uretimi-rakamlarini-acikladi
Ekonomi

TÜİK İşsizlik ve Sanayi Üretimi Rakamlarını Açıkladı!

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılı ocak ayına ait işsizlik rakamları ve şubat ayına ait sanayi üretim rakamlarını açıkladı.

İşsizlik Ocak Ayında Yüzde 10.8 Oldu

TÜİK olarak bilinen Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bu yılın ocak ayına dair işsizlik rakamları açıklandı. TÜİK 2018 yılının şubat ayında gerçekleşen sanayi üretim rakamlarını da açıkladı. 2018 ocak ayında Türkiye’de işsizlik yüzde 10.8 oranında oldu. Şubat ayında gerçekleşen sanayi üretiminde 2017 yılının şubat ayına göre yüzde 9.9 oranında artış oldu.

Türkiye’deki İşsiz Sayısında Düşüş Görüldü

TÜİK’in açıkladığı verilere göre Türkiye’de işsizlik bu yılın ilk ayında yüzde 10.8 oranında gerçekleşirken, işsizliğin bu yılın ocak ayında; 2017 yılının ocak ayına oranla 2.2 puan düştüğü görüldü. Türkiye’deki işsiz sayısı 576 bin kişi düştü ve 3 milyon 409 bin kişi olarak açıklandı. 2017 yılının son ayı olan aralık ayında işsizlik oranları Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yüzde 10.4 olarak açıklanmıştı.

Sanayi Üretiminde Yüzde 9.9 Artış Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye’de 2018 yılının şubat ayına dair sanayi üretim endekslerini de açıkladı. Şubat ayında sanayi üretim endeksi, 2017 yılının şubat ayına göre yüzde 9.9 oranında artış kaydetti. Açıklanan verilerde yer alan sanayinin alt sektörlerine dair rakamlar incelendiğinde 2018 yılının ikinci ayında taş ocakçılığı ve madencilik sektörlerindeki endeksler 2017 yılının şubat ayına göre yüzde 11.2 oranında, imalat sanayi endeksi yüzde 10.4 oranında, gaz, elektrik, buhar ve iklimlendirme üretimi ile dağıtım sektörü endeksinde yüzde 3.3 oranında artış sağlandı.

Alt Sektörlerde Üretim Bir Önceki Aya Göre Azaldı

Sanayinin alt sektörlerinden olan madencilik ve taş ocağı sektörü endeksi 2018 yılının ocak ayına göre taş ocağı ve madencilik sektörü endeksi yüzde 0.3 oranında, imalat sanayi endeksi yüzde 0.2 oranında, buhar, gaz, elektrik ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe de yüzde 1.1 oranında azalma kaydedildi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri