Ekonomi

Tüketici Güven Endeksi Düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) birlikte yapmış olduğu Tüketici Güven Endeksi açıklandı.

Açıklanan verilere göre, 2018 yılının şubat ayında ocak ayına göre kıyaslandığı zaman tüketici güven endeksi yüzde 0,1 oranında düşüş gösterdi. Söz konusu endeks değeri ocak ayında 72,33’ken, şubat ayında 75,25 olarak açıklandı. Hanenin maddi durum beklenti endeksi ise söz konusu dönemde 91,3 olarak açıklandı.

Hanenin Maddi Durum Beklentisi Yükseldi

Hanenin maddi durum beklentisi ocak ayı ile kıyaslandığı zaman yüzde 0,2 oranında artış meydana geldi. Bu artış ile birlikte de şubat döneminde 91,3’e yükseldi. Söz konusu artış, gelecek 12 aylık dönem kapsamında hanenin maddi durumunun çok daha iyi olacağı bekleyenlerin yükselmesinden kaynaklı oldu.

Genel Ekonomik Durum Beklentisi Yükseldi

Genel ekonomik durum beklentisi incelendiği zaman ocak döneminde 96,1 olan söz konusu veri, şubat döneminde yüzde 0,7 oranında artış göstererek 96,8 değerine çıktı. Bu artış ile de yine gelecek 12 aylık dönem kapsamında genel ekonomik durumun çok daha iyi olacağını bekleyenlerin ocak ayına göre artış göstermesinden kaynaklandı.

İşsiz Sayısı Beklentisi Düştü

İşsiz sayısı beklentisi incelendiği zaman ocak dönemine kıyasla yüzde 0,9 oranında düşüş gösterdi. Şubat ayındaki işsiz sayısı beklentisi 75,3 olarak açıklandı. Bu düşüş ise, gelecek 12 aylık dönem kapsamında işsiz sayısında gerileme bekleyenlerin düşüş göstermesinden ötürü oldu.

Son olarak da tasarruf etme ihtimali endeksi incelendiği zaman şubat döneminde ocak dönemine kıyasla yüzde 1,9 oranında düşüş gözlemlendi. Ocak döneminde 26,2 olan tasarruf etme ihtimali endeksi şubat döneminde 25,7 olarak revize edildi. Bu düşüş ise gelecek 12 aylık dönem kapsamında tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen vatandaşların ocak dönemine göre azalmasından kaynaklı oldu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri