Ekonomi

Tüketici Teknolojisi Pazarı 2017’de Yüzde 14 Büyüdü

Tüketici teknolojisi pazarı geçen sene yüzde 14’ü bulan oranda büyümeyi başardı. Satışları Özel Tüketim Vergisi indirimi olumlu etkiledi. Pazarın yılsonu cirosu ise 54 milyarın üzerine çıktı.

Tüketici Teknolojisi Pazarı Geçen Sene 54,2 Milyar Liralık Ciroya Ulaştı!

Tüketici teknolojisi pazarı araştırmasını tamamlayan GfK adlı araştırma şirketi, pazarın geçen seneki değişimini ve gelişimini gözler önüne serdi. Türkiye’deki tüketici teknolojisi pazarı beklentinin üzerinde büyüyerek, güçlü bir performans sergiledi.

GfK’nin raporuna göre pazar 2017 yılında yüzde 14 oranında genişledi. Tüketici teknolojisi pazarı ciroda 54 milyar 200 milyon liraya ulaştı. bir önceki yılın toplamdaki cirosu ise 47 milyar 500 milyon lira olarak kayda alınmıştı.

Pazardaki yüksek performans seviyesinin yakalanmasında beyaz eşyanın, telekomun ve tüketici elektroniğinin katkısı büyük oldu.

Tüketici teknolojisi pazarına destek veren telekom sektörü cirosunu geçen sene, 2016’ya kıyasla yüzde 17 oranında artırdı. Araştırma sonuçlarına göre sektörün yılsonu cirosu 3 milyar 500 milyon liraya ulaştı.

GfK!nin raporuna göre bilgi teknolojileri sektörü geçen yıl cirosunu yüzde 1 artırmayı başararak, 4 milyar 800 milyon liralık ciroyu kasasına koydu.

Hükümet tarafından alınan kararla uygulanan ÖTV indirimi beyaz eşya sektörünün olumlu değişimine neden oldu. Kampanya dahilinde satışlar arttı, pazardaki büyüme yüzde 20’yi buldu. Beyaz eşya sektörünün 2017 yılı cirosu ise 14 milyar liraya kadar yükseldi. bu kapsamda ÖTV indirimin sona erdiği dördüncü çeyrek dışında beyaz eşya sektörü yıl boyunca cirosunu iki haneli olarak artırdı. Satışlar kurutma makineleri ve fırınlarda yoğunluk kazandı.

Bunun yanında küçük ev aletleri sektörünün değişimi de yükselenlerden oldu. Sektör cirosunu yüzde 9 oranında artırdı ve yılsonunda 4 milyar 600 milyon liralık ciro elde etti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri