Ekonomi

Tüketiciler Tavşan Ürün Tuzağına Dikkat Etmeli!

Tüketici örgütleri tüketiciler için, Ramazan ayına sayılı günler kalması sebebiyle marketlerde satılan bazı gıda ürünlerinin fiyatlarının piyasaya göre daha uygun fiyat verilerek, diğer ürünlerin yüksek fiyatlar üzerinden satılmasını sağlamaya çalışan karşı dikkat edilmesi konusunda uyarıda bulundu.

Tüketici örgütlerinin öncü isimleri, Ramazan ayının yaklaşması ile beraber özellikle söz konusu ayda fiyatlarını maliyetinin altında vererek diğer ürünlerin pahalı bir şekilde satılmasını sağlamak adına kurulan “tavşan ürün” tehlikesine dikkat edilmesi gerektiğini duyurdu.

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, Bursa’da katılmış olduğu bir programda bir takım açıklamalarda bulunarak, Ramazan ayı içerisinde vatandaşların fırsatçı alışverişlerden uzak kalmaları gerektiğini dile getirdi.

Ağırlıklı olarak gıda alışverişlerinin sabah erken saatlerde ya da iftar sonrasında yapılmasının daha doğru olacağını dile getiren Ağaoğlu, tüketicilerin iftar saati yaklaştığında aç olmasından ötürü pek çok gereksiz ürün alabildiğini dile getirerek, söz konusu bu durumun vatandaşın bütçesini zorlarken, yiyemeyecekleri gıdaların da israf olmasına neden olduğunu anlattı.

Marketler Tüketiciler İçin Tavşan Ürün Tuzağı Kuruyor

Öte yandan açıklamalarında, son zamanlarda özellikle de marketlerde tuhaf bir uygulama yapıldığını ve bunun ile alakalı ciddi derecede şikayet aldıklarını dile getiren Ağaoğlu, söz konusu bu uygulamaya “tavşan ürün” adı veriliğini, bunun anlamının ise bir ürünün fiyatının düşürülüp tüketicileri kendi mekanlarına çekmek olduğunu anlattı. Tüketicilerin söz konusu bu tuzak peşinden koşarken, diğer ürünlerin fiyatlarına bakmadığını ve dolayısıyla alışveriş yaparken yüksek fiyattan ürün alabilmelerinin söz konusu olduğunu belirten Onursal Başkan, tüketicinin bir ürünün fiyat karşılaştırması yapması gerektiğini dile getirdi. Kendisinin bahsi geçen karşılaştırmayı bizzat gerçekleştirdiğini, tavşan üründe fiyatın gerçekten piyasadan uygun olduğunu ancak yanındaki 25 TL değerindeki ürünün 29,90 TL’den satıldığını ve buna dikkat edilmesi gerektiğini açıklamalarına ekledi.

Tüketiciler Bu Ürünlerden de Uzak Dursun

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ayrıca açıklamalarında, sonu 9 ile biten ürün fiyatları hakkında da yoğun şikayet aldıklarını belirterek, tedavülde kuruş olmadığını, bunu yapan satıcıların tüketicileri aldattığını ve yine tüketicilerin söz konusu bu ürünlerden uzak durması gerektiğini vurguladı. Hatta bu gibi fiyatlar üzerinden satış yapan mağazalardan da uzak durmaları gerektiğini ekledi.