Dünya

Tüm Zamanların En Büyük Halka Arzında Kritik Rus Atağı!

Rusya’nın, Çin ile beraber kurmuş olduğu ortak fon vasıtası ile Saudi Aramco arzına dahil olabileceği ifade edildi.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Üst Düzey Yöneticisi (CEO) olan Kirill Dmitriev konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, Rusya’nın bankaları ve Rusya ile Çin tarafından iş ortaklığı ile kurulan Yatırım Fonu’nun, Saudi Aramco halka arzı için yatırım yapmak üzere destek olma talebinde bulunduklarını dile getirdi.

Söz konusu olan bu açıklamalarını Riyad’da gerçekleştiren Kirill Dmitriev, hem Rusların, hem de Çinlilerin Saudi Aramco halka arzı için büyük bir ilgi göstermiş olduklarını da ifade etti.

Bu Yıl İçerisinde Yüzde 5’inin Halka Arzı Planlanıyor

Suudi Arabistan, söz konusu olan bu Saudi Aramco şirketinin halka arzını 2018 yılı içerisinde gerçekleştirmeyi hedeflerken, gerçekleştirilecek olan bu halka arzın, tüm tarihin en büyük halka arzı olması bekleniyor.

Bir gün içerisinde 10 milyon varilden fazla ham petrol üretimi yapan söz konusu petrol devinin, tüm dünya üzerinden petrol üretiminin yüzde 12’sini tek başına üstlendiği ifade ediliyor. Bunun ile beraber söz konusu petrol devinin Suudi Arabistan’ın bütçesinin 3’te 2’sini karşıladığı belirtiliyor.

Yüzde 5’i İle Dünya Üzerindeki En Büyük Halka Arz Olması Bekleniyor

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, konu ile alakalı olarak bir takım açıklamalarda bulundu. Veliaht Prens söz konusu bu açıklamalarında, ülkenin en büyük petrol üreticisi olan Saudi Aramco’nun piyasadaki değerinin 2 trilyon dolar civarında olduğunu ve böyle devasa büyüklükte değere sahip olan bir şirketin yüzde 5 civarındaki hissesinin halka arz edilmesinin 100 milyar dolar değerinde bir özelleştirme manasına geldiğini, bunun ise tüm dünya üzerinde gerçekleştirilen en büyük halka arzı olarak gerçekleşeceği beklentisinde olduklarını ifade etti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri