Ekonomi

Türk Bankacılık Sektörü Tarıma 90 Milyar Destekte Bulundu!

Elde edilen bilgilere göre, Türk bankacılık sektörünün tarım alanında sağlamış olduğu kredi desteği, yaklaşık olarak 86,2 milyar lira civarında gerçekleşti.

Türkiye’de bankacılık sektörünün tarım sektörü için sağlamış olduğu kredi tutarı geçtiğimiz yılın sonu itibari ile yaklaşık olarak 90 milyar liraya erişti.

Konut sektöründen otomotiv sektörüne, KOBİ’lerden sanayi sektörüne varana kadar pek çok sektör için kredi imkanı sağlayan Türk bankacılık sektörü, halkın ana ihtiyaçlarından sanayi sektörü için ham madde sağlamaya kadar oldukça fazla sektör için kritik bir konumda olan tarım sektörüne özel hazırlamış olduğu kredi tarifeleri ile destek sağlamaya devam ediyor.

3 Milyondan Fazla Çiftçiye Kredi Sağlandı

2007 yılından bu yana pek çok banka “tarım bankacılığı” adı altında hizmet vererek 3 milyonu aşkın çiftçi için kredi olanağı sağladı.

Söz konusu sektörde tohumdan sulama sistemine, fideden gübreye, sera kurulumundan akaryakıt ve yem teminine varana kadar pek çok alanda nakit paraya ihtiyacı olan çiftçiler için hasat döneminde ya da senede bir ödeme imkanı ile esnek kredi olanakları sağlayan bankalar, bunların yanında yem, akaryakıt ve ekipman gibi ihtiyaçların alınmasında özel tarım kartları olanağı sağlıyor.

2017’de Sağlanan Kredi Miktarı 86,2 Milyar Lira Oldu

Bir takım basın mensuplarının Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından elde etmiş olduğu bilgilere göre, 2016 yılının sonu itibari ile bankaların tarım sektörüne sağlamış olduğu toplam kredi tutarı 71 milyar 973 milyon TL civarında iken, 2017 yılının sonu itibari ile bu rakam 86 milyar 197 milyon TL’ye ulaştı.

Söz konu bu verilere göre, tarım alanında sağlanan kredilerde yaşanan yükseliş, bir yılda yüzde 19,8 oranında gerçekleşti. Türk bankacılık sektörü olarak 2017 yılında tarım alanında 1,8 milyar lira seviyesinde gayrinakdi kredi sağlanması yapıldı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri