,
Ekonomi

Türk Hava Yolları: 25 Boeing, 25 Airbus Siparişi Kesin!

Türk Hava Yolları, Airbus ve Boeing’e yeni uçak siparişleri verdi. Şirketten yapılan açıklamaya göre siparişlerin 50 tanesi kesin, 10 tanesi opsiyonlu oldu. Sipariş geçilen uçak sayısı ise toplamda 60 olarak açıklandı.

Türk Hava Yolları 2019 İçin 6 Adet Sipariş Verdi

Türk Hava Yolları, yeni uçak siparişleri hakkındaki açıklamayı Kamuyu Aydınlatma Platformuna yaptı. Havayolu devi şirket açıklamasında 2019 yılı için 6 adetlik sipariş geçtiğini, 2020 için geçilen geniş gövdeli uçak siparişinin 14 olduğunu, bir sonraki yıl içinse 10 adetlik sipariş verdiğini bildirdi. Bunların yanında 2022 yılı siparişinin 12 adet, 2023 yılı siparişininse 11 tane olduğunu ifade etti. 2024 yılı için öngörülen geniş gövdeli uçak siparişinin 7 tane olduğunu belirtirken, siparişlerin 50 adetinin kesin; 10 adetininse opsiyonlu olduğuna değindi.

Siparişler Dünya Devi Üreticilere Verildi

Kamuyu Aydınlatma Platformuna yapılan açıklamaya göre, yeni siparişlere yönetim kurulunun karar verdi. Boeing adlı üretici firmadan alınması planlanan B787-9 tipi uçak sayısının 25’inin kesin olduğu, 5 tanesinin ise opsiyonlu olduğu dile getirildi. Airbus’a geçilen A 350-900 tipi uçak siparişinin 25’inin kesin olduğu aktarılırken, 5 siparişin opsiyonlu olarak verildiği açıklamada yer aldı.

Siparişler hakkında açıklama yapan Türk Hava Yolları yönetim kurulu başkanı İstanbul’un yeni havalimanına işaret ederek şirketin geniş gövdeli uçaklara ihtiyaç duyduğunu, bu kapsamda Boeing siparişlerinin THY için önem arz ettiğini belirtti. Şirketin İcra Komitesi Başkanlığını da yapmakta olan İlker Aycı, “Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında uçak filomuzu güçlendirecek, müşteri memnuniyetini maksimize edeceğiz” dedi. Verilen siparişlerin önemli bir adım olduğunun altını çizerek, uçak üretiminde dünya lideri olan Airbus’a verilen siparişlerin THY’yi daha güçlü kılacağına, havayolu taşımacılığına artılar kazandıracağına değindi.