,
turk-insaat-firmalari-iraki-yeniden-yapilandirmak-istiyor
Ekonomi

Türk İnşaat Firmaları Irak’ı Yeniden Yapılandırmak İstiyor!

Erbil’de düzenlenen fuara katılan Türk inşaat firmaları Irak’ın yeniden yapılandırmasında yer almak istiyorlar.

 Türk Firmaları Erbil’deki Fuara Katıldı

Erbil’de yapılan iş fuarına katılım gösteren Türk inşaat firmaları DEAŞ ile Irak arasında yaşanan çatışmalardan dolayı büyük yıkımın yaşandığı şehirlerdeki projelerde kendilerine yer arıyaraj Anbar, Musul, Salahaddin şehirlerini yeniden yapılandırma projeleri ile ilgileniyorlar. Ekonomi Bakanlığı’nın verdiği destekle Irak’ta düzenlenen iş fuarına dahil olan Türk inşaat firmaları Irak’un bahsi geçen şehirlerinin yeniden imar edilirken yapılacak olan çalışmalara dahil olmak istediklerini bildirdiler. Bilindiği üzere terör örgütü DEAŞ tarafından Irak’ın bazı bölgelerinin ele geçirilmesi bu şehirlerde yeniden yapılandırma gerektirecek çatışmalara yol açtı.

Türk Firmaları 2018 Yılından Çok Umutlu

Merkezi Erbil’de olan ya da Türkiye’den giderek fuara katılım gösteren Türk firmaları Irak’ın Musul, Anbar ve Salahaddin kentlerinin DEAŞ’la yaşanan çatışmalardan dolayı yıkılmasından doğan yeniden yapılandırma gerekliliğinden dolayı yapılacak olan yeniden yapılandırma çalışmalarında bulunmak istiyorlar. Türk firmaları bu kentlerde gerçekleşecek olan altyapı çalışmalarında yer almak üzere hazırlıklar yapıyorlar. Bu firmalar 2018 yılından oldukça umutlu olduklarını belirtiyorlar.

Cirolarımız Yarı Yarıya Düştü

2000 yılından beri Irak’da faaliyette olan Aksa Jeneratör Sanayi adlı şirketin Irak Satış Sorumlusu olan Kayhan Yolaç, Irak’da terör olayları ortaya çıkmadan önce çok yüksek cirolara ulaştıklarını, bu cirolara yeniden erişmek istediklerini, bu konu ile ilgili ayrıntılı çalışmalarının devam ettiğini, DEAŞ terör örgütü ile olan çatışmalardan önce yıllık olarak 20 milyon dolar ciroya ulaştıklarını, fakat geride kalan 3 yıl boyunca yaşanan terör olayları nedeniyle bu cironun neredeyse yarı yarıya indiğini, Irak’taki Süleymaniye, Erbil, Duhok gibi şehirlerde uzun zamandır faaliyette olduklarını da söyledi.