Ekonomi

Türk Mühendislerinin Üretimi Dünyaya Açıldı!

Türk mühendislerin tasarlamış olduğu ve TükTraktörü’nün Sakarya ve Ankara’da imalatını gerçekleştirmiş olduğu traktörler, 130’u aşkın ülkenin pazarlarında yer alıyor.

Türk mühendislerin tasarlamış olduğu ve TürkTraktör tarafından Sakarya ve Ankara fabrikalarında imalatının gerçekleştirilmiş olduğu traktörler, Türkiye’nin haricinde 130’u aşkın ülkeye ihraç ediliyor.

Case IH, New Holland ile Steyr markalı traktörlerin üretimini gerçekleştiren ve Türkiye pazarında kritik bir yeri olan TürkTraktör, Türk mühendislerinin tasarlayıp geliştirmiş olduğu yerli traktör motorunun imalatını da gerçekleştiriyor.

Dünya Klasında Üretim (WCM) yöntemleri ile gerçekleştirmiş olduğu üretim sayesinde TürkTraktör’e ait olan Ankara fabrikası 2016 yılında, Sakarya fabrikası ise geçtiğimiz yıl “Bronz Fabrika” unvanına sahip oldu.

“Yeşil Bina” konsepti ile inşa edilen ve birbirine bağlı boya öncesi, boya hali ve boya sonrası olmak üzere altı farklı montaj hali olan Erenler tesisinde ergonomik çalışma koşulları sağlanarak az enerji ve su kullanımının yanında güneş ışığından en üst seviyede faydalanılarak doğaüstü üretim destekleniyor.

Şirket Bünyesinde 3 Bin Kişiye İstihdam Sağlanıyor

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta konu ile alakalı olarak basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamasında, TürkTraktör bünyesinde bin kişisi Sakarya’da olan toplamda 3 bin kişi için istihdam oluşturulduğunu ifade etti.

130’un Üzerinde Ülkeye Gönderiliyor

Bir sene içerisinde neredeyse 50 bin traktör üretimi gerçekleştirildiğini ve söz konusu bu rakamın 4’te 1’inin 130’un üzerinde ülkeye ihraç edildiğini dile getiren Votta, bu fabrikalarda üretilen traktörlere bakıldığında motordan kabine ve şanzımana kadar pek çok parçanın imalatının, özellikle de Türkiye’deki koşullar göz önünde bulundurularak ilk etapta geliştirildiğini, ardından da üretildiğini anlattı. Geliştirmenin de, imalatının da TürkTraktör’de gerçekleştirildiğini açıklamalarına ekledi.