Ekonomi

Türkiye Ekonomisinde İstihdam İmkanı Çoğalıyor!

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, iş gücü verileri hakkında bir takım değerlendirmelerde bulundu. Söz konusu bu değerlendirmelerinde Elvan, Türkiye ekonomisinin sahip olduğu gücü ile yoluna devam ettiğini ve istihdam oluşturma potansiyelinin her geçen gün daha da yükselttiğini söyledi.

Konu ile alakalı olarak bir takım değerlendirmelerde bulunan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, istihdamda görülen yükselişin, Türkiye ekonomisinin sahip olduğu gücü ile yoluna devam ettiğinin ve istihdam kapasitesinin gün geçtikçe daha da büyüdüğünün bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işsizlik oranlarını değerlendiren Bakan Elvan, söz konusu bu açıklamalarını yazılı bir şekilde gerçekleştirdi.

İstihdam 1 Yılda 1 Milyondan Fazla Arttı

İşsizlik rakamlarının 2017 Aralık döneminde, 2016 Aralık dönemine kıyasla yüzde 2,3 oranındaki düşüş ile yüzde 10,4 şeklinde gerçekleştiğini anımsatan Kalkınma Bakanı Elvan, 2017 yılının ikinci 6 ayından bu yana 2016 yılının aynı önemine kıyasla net olarak 1 milyondan fazla istihdam yükselişi kaydedildiğini belirtti.

Aralık ayından beri 1 sene içerisinde elde edilen net istihdam rakamının 1 milyon 619 bin olarak gerçekleştiğini aktaran Bakan Elvan, 2017’nin sondan 3 döneminde gerçekleşen rakamların 2014 yılından bu yana en fazla istihdam artışının yaşandığının işareti olduğunu anlattı.

İstihdam Teşviklerinin Etkisi Önümüzdeki Dönemlerde Görülecek

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, geçtiğimiz yılın başı itibari ile uygulanmaya başlanılan istihdam teşvikleri sonucunda elde edilen bu verilerin, Türkiye ekonomisinin olağanca gücü ile yoluna devam ettiğine ve istihdam yaratma kapasitesinin de git gide büyüdüğüne bir işaret olduğunu da belirterek, bu sene için açıklanan istihdam teşviklerinin etkisinin gelecek dönemlerde yine kuvvetli bir biçimde göstermesini beklediklerini de açıklamalarına ekledi.