turkiye-iran-arasinda-ilk-para-takasi-gerceklesti
Dünya

Türkiye – İran Arasında İlk Para Takası Gerçekleşti!

Türkiye – İran arasında para birimleri ilk kez dolar ve euroya ihtiyaç olmaksızın takas edildi.

Takas İşleminin İran’ın Haber Ajansı Bildirdi

Türkiye’nin ve İran’ın para birimi ilk kez Amerikan doları ve euro gibi rezerv para birimlerinden birine ihtiyaç olmadan ilk kez takas edildi. Türkiye – İran arasında döviz swap olarak da bilinen ilk para takas işleminin dün (16 Nisan 2018) gerçekleştiği açıklandı. BBC tarafından yapılan habere göre İran hükümetinin resmi haber ajansı olan IRNA, İran ve Türkiye’nin para birimlerinin ilk kez Amerikan dolarına ve euro gibi rezerv bir üçüncü para birimine ihtiyaç duymadan takas işleminin yapıldığını bildirdi.

İran Merkez Bankası Yetkilileri Konuştu

İran Merkez Bankası’nın halka ilişkilerden sorumlu yetkilileri ülkenin resmi haber ajansı olarak bilinen IRNA’ya bir açıklama yaptı. İran Merkez Bankası adına konuşan yetkililer yapılan bu takas işlemi işe beraber Türkiye ile İran arasındaki bankacılık işlemlerinin ve ikili ticaretin daha kolay bir hale geleceğini, döviz kurunun taşıdığı riskin bu sayede daha da azalmış olacağını söyledi.

Türkiye – İran Cumhurbaşkanları Basın Toplantısı Düzenlemişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017 yılının ekim ayında İran’a yaptığı ziyaret sırasında Türkiye ve İran arasındaki ticarette kendi para birimlerini kullanmaları gündeme gelmişti. Erdoğan’ın bu ziyareti sırasında Türkiye – İran arasında para yakası anlaşmasına imzalar atılmıştı. Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İran’ın başkenti Tahran’da bir basın toplantısı düzenlemişlerdi. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, iki ülkenin merkez bankalarının riyasetinde finans alanında bir hareketlilik olması ile ilgili karar aldıklarını, ülkelerin kendi paraları ile alışveriş yapma süreçlerinin hayata geçirilmesinin karara bağlandığını söylemişti.

İran Merkez Bankası Takas İşlemini Bekliyordu

2018 yılının ocak ayında Türkiye ile İran merkez bankalarının yetkililerinin bir araya gelmesinin ardından İran’daki basın mensuplarına konuşma yapan İran Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ahmet Irakçi para takas işleminin en kısa sürede uygulamaya alınmasını beklemeye alınmasını beklediklerini ifade etmişti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri