turkiye-katar-arasinda-5-2-milyar-dolarlik-protokol-imzalandi
Gündem

Türkiye – Katar Arasında 5.2 Milyar Dolarlık Protokol İmzalandı!

Merkezi Türkiye’de olan Metcap Energy Investments ile merkezi Katar’da olan Fusion Dynamics arasında 5.2 milyar dolar değeri olan doğalgaz ve petrokimya yatırımı ile ilgili protokol anlaşması imzalandı.

Bu Ortaklık Yarım Yüzyıllık Aşkımın Meyvesi

Türk ve Katarlı firma arasında imzaların atılması konulu düzenlenen törende Metcap Energy Investment’ın Başkanı Celal Metin, bu anlaşmanın kendileri için çok önem arz ettiğini, enerji ve petrokimyanın birbirlerinden ayrı düşünülemeyeceğini, kendisinin kimya mühendisi olduğunu, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini de bu alanda aldığını,iki firma arasında gerçekleşen bu ortaklığın ve projelerin kendisine ait yarım yüzyıllık bir aşkın meyvesi olduğunu, Türkiye’de üretilen ve ithal edilen polipropilen ve polietilen miktarının yüzde 30’luk bölümünü bu ortaklığın karşılayacağını söyledi.

Metcap Energy Investment’ın Başkanı Celal Metin, firma tarafından üretilecek olan ürün miktarının Türkiye’nin toplam ithalatının yaklaşık olarak 1.4 milyar dolarlık azalmasını sağlayacağını, Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacaklarını da ifade etti.

4 Milyar Dolarlık Tesis Kurulacak

Katar merkezli Fusion Dynamics Başkanı Mohammed Al – Hajri de imza töreninde bir konuşma yaparak bu gerçekleşen bu ortaklığın kendileri adına onur ve gurur verici olduğunu, imzalanan anlaşma dahilinde projenin Trakya Havzası’nda yapılacağını, 4 milyar dolarlık tam entegre şekilde Doğal Gaza Dayalı Kimya Tesisi kurulacağını, yıllık olarak 2.6 milyon tonluk metanol ve 1 milyon tonluk olefin maddelerini üretmek kapasitesine sahip olacağını, bahsi geçen bu ürünlerden elde edilecek politen miktarının 400 bin ton ve polipropilen miktarının da 600 bin ton olacağını söyledi.

İthalata Büyük Katkı Sağlanacak

Hali hazırda Türkiye’nin yıllık olarak ürettiği polipropilen tüketimi 2.2 milyon civarında olurken, bu üretimin maddi değeri yıllık 3.11 milyar dolar ediyor. Yıllık olarak tüketilen miktarın 2.1 milyon tonluk kısmı diğer ülkelerden ithal ediliyor. Ayrıca yine yıllık olarak Türkiye’de 2.14 milyon ton polietilen tüketiliyor. 2.94 milyar dolar değerindeki bu ürünün 1.8 milyon doları ithal edilerek sağlanıyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri