Ekonomi

Türkiye Son İki Yılda 14.5 Milyarlık Yardımda Bulundu!

Başbakan Binali Yıldırım konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, Türkiye’nin ihtiyaç sahibi olan ülkelere geçtiğimiz son 2 yıl içerisinde toplamda 14,5 milyar dolar değerinde mali destekte bulunduğunu belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım yapmış olduğu açıklamasında, Türkiye’nin, öncelikli olarak Orta Doğu ve Afrika’da ülkeleri olmak üzere ihtiyaç sahibi olan ülkelere, bir önceki yıl 6,5 milyar dolar, geçtiğimiz yıl ise 8 milyon dolar olmak üzere toplamda 14,5 milyon dolar değerinde resmi kalkınma desteği gerçekleştirdiğini, bahsi geçen bu desteğin son 6 yılda ise 1,8 milyar doların üzerinde gerçekleştiğini ifade etti.

Türkiye Mazlumlara Umut Olmaya Devam Ediyor

Başbakanlık Basın Merkezi tarafından konu ile alakalı elde edilen bilgilere göre, Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye tarafından maddi açıdan muhtaç olan ülkelere karşı gerçekleştirilen kalkınma yardımları hakkında açıklamalarda bulundu. Başbakan Yıldırım herhangi bir sınır koyulmadan muhtaç olan bütün ülkeler için yardım elini uzatan ve mazlumlara yardım etmekten, elini taşın altına koymaktan çekinmeyen Türkiye’nin, yine o mazlumlar için umut olmaya devam ettiğini dile getirdi.

Dünya Üzerindeki En Fazla Sığınmacıyı Yaşatan Ülke: Türkiye

Birleşmiş Milletler tarafından elde edilen verilere göre, dünya üzerinde en fazla sığınmacıyı topraklarında barındıran ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çeken Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin insan esaslı diplomasisi ile yaklaşık olara 3,5 milyon sığınmacıya kapılarını açtığını, yaşamını ve yemeğini paylaştığını ifade etti.

2015 yılında gerçekleştirmiş olduğu insani yardımının toplamda 3,9 milyon dolar olduğunu, söz konusu bu rakamın bir sonraki yıl yüzde 65 oranında artarak tarihi bir rekora ulaştığını belirten Yıldırım, söz konusu bu yardımlar ile Türkiye’nin “Dünyanın en cömert donör ülkesi” olduğunu da açıklamalarına ekledi.