,
Dünya

Türkiye Üzerindeki Yatırımlar 1 Milyarın Üzerinde!

Dünya çapındaki en büyük ve en önemli varlık fonu, geçtiğimiz yılın sonu itibari ile Türkiye üzerinde totalde 1 milyar 299 milyon dolar civarında yatırımda bulundu. Geçtiğimiz yıl içerisinde söz konusu fonun portföyünde Türkiye’de bulunan totalde 51 şirketin hisselerine de yer verildi.

Norveç’in 1 trilyon dolar değerine sahip olan devlet varlık fonunun, geçtiğimiz yılın sonu itibari ile 1 milyar 299 milyon dolarlık bölümünü Türkiye üzerindeki pek çok şirketin hisselerine yatırdığı belirlendi.

Yönetimi Norveç Fonu’nun elinde olan Norges Bank tarafından elde edilen verilere göre fon, sahip olduğu varlığın bir kısmını 2017 yılında farklı alanlarda çalışmalar yürüten ve Borsa İstanbul’da kotu olan farklı boyuttaki 51 şirketin hisseleri üzerinde değerlendirdi.

Enerji Alanında En Büyük Yatırım Tüpraş’a Yapıldı

Dünya üzerindeki en büyük hacme sahip olan Norveç Varlık Fonu, bahsi geçen Türkiye’deki şirketlerin hisseleri üzerine gerçekleştirmiş olduğu yatırım 1 milyar 299 milyon dolar değerine ulaşırken, portföyünde yer alan Aygaz A. Ş., Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A. Ş., Petkim Petrokimya Holding A. Ş., Tüpraş Türkiye Petrol Rafineri A. Ş., Enka İnşaat ve Sanayi A. Ş., Ulusoy Elektrik İmalat, Taahhüt ve Ticaret A. Ş. ile Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları olmak üzere enerji sektöründe faaliyetlerini yürütün 7 şirket de yer aldı. Söz konusu varlık fonu tarafından bu alanda Türkiye’ye gerçekleştirilen en büyük yatırım ise 86 milyon dolar değerindeki yatırım ile Tüpraş Türkiye Petrol Rafineri şirketine oldu.

Yatırımın Aslan Payı Akbank’ın  Oldu

Norveç Varlık Fonu tarafından gerçekleştirilen yatırımların en büyüğü ise Akbank’a yapıldı. Akbank üzerinde yüzde 1,38’lik hissenin sahibi olan Norveç Varlık Fonu, bahsi geçen bu hissenin sahibi olabilmek için 143 milyon 384 bin dolar civarında yatırımda bulundu.