Gündem

Türkiye’de Mühendisler İş Bulamıyor!

Türkiye’nin istihdam sorunu, her geçen gün farklı bir hal almaya devam ediyor. Ajans Press tarafından TÜİK verileri üzerinden derlenen bilgilere göre, üniversite mezunu işsiz sayısı, tam 55 ilin toplam nüfusundan daha fazla!

Türkiye’de istihdam sorunu için elde edilen başarılar, rakamların gölgesinde kalıyor. 2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile başlayan istihdam seferberliği, milyonlarca ek istihdam yaratmış olsa da, üniversite mezunu işsiz sayısı 828 bine dayanmış durumda.

Türkiye genelinde toplamda 3 milyon 275 bin işsiz var. Bu işsizlerin 828 bini ise üniversite mezunu! Üniversite mezunu işsizlerin, toplam işsizlere olan oranı ise yüzde 27 olarak kayıtlara geçti.

Tam 48.854 İstihdam Haberi Yapıldı!

Ajans Press ve ITS Medya’nın hayata geçirdiği incelemenin sonuçlarına göre, Türkiye genelindeki işsizlik sorunu her geçen gün farklı bir boyuta yaklaşıyor. 2015 yılında tam 48 bin 300 haber işsizlik sorunu için yapılmış iken, bu rakam 2016 yılında 36 bin 508’e gerilerken, 2017 yılında da 48 bin 854 olarak kayıtlara geçti.

Türkiye genelinde 828 bin işsiz üniversite mezunu kişi bulunurken, bu rakam 55 farklı şehrin sahip olduğu nüfuslardan daha kalabalık. En fazla işsizin bulunduğu meslek grubunu ise 73 bin kişilik açığı bulunan mühendisler oluşturdu.

Kontrolsüz Açılan Üniversiteler İstihdam Kaybı Yaratıyor!

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, Türkiye’de mezun durumda olan mühendislerin önemli bir kısmının asgari ücret karşılığında çalışmak zorunda kaldığını, bu durumun işsiz mühendis sayısının her geçen gün artmasına ortam yarattığını belirtiyor. Ülke genelinde kontrolsüz bir şekilde açılarak öğrenci kabul etmeye başlayan üniversitelerin ve yine sanayi alanında izlenen yanlış politikaların Türkiye’de mühendisler için iş bulmayı önemli ölçüde zorlaştırdığı ifade edilirken, problemin çözümü için de özel çabaların harcanması gerektiği vurgulanıyor.

Türkiye’deki işsizlerin yüzde 27’sini üniversite mezunu işsizler oluştururken, yüzde 38’i lise mezunu işsiz ve yüzde 49’u da lise diploması olmayan işsizlerden oluştu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri