turkiyede-uber-sorunu-cozulecek-mi-6-bin-arac-sahibi-duzenleme-bekliyor
Ekonomi

Türkiye’de Uber Sorunu Çözülecek mi? 6 Bin Araç Sahibi Düzenleme Bekliyor!

Uber’de ve Careem adlı şirketlerle çalışan şoförler daha önce aldıkları belgelere rağmen yine de ağır cezalara maruz kalıyorlar.

Turizm Sektöründeki Düşüş Bu Araçların İşini Azalttı

Uber ve Careem adlı şirketler ile işbirliği bulunan 6 binden fazla şoför gerekli belgelere sahip olmalarına rağmen ağır cezalara maruz kalabiliyorlar. Sayısı 6 binden çok olan şoförler bu konu hakkında düzenleme bekliyor. Türkiye’de de hızla kullanımı artan araç çağırma servisleri son dönemlerde turizm sektöründe yaşanan düşüş nedeniyle otellere araç servisi hizmeti veren şoförlerin işlerinin azalmasına, bu yüzden de şoförlerin Careem ve Uber gibi araç çağırma şirketleri ile çalışmaya itti.

Sorunun Çözümü İBB’de

Uber ve Careem adlı şirketlerle çalışan şoförler sayı itibariyle 6 binin üzerine çıktı ve bu alanda dev bir filo oluştu. Ancak bu iş ile uğraşan şoförleri aldıkları cezalar zor durumda bırakıyor. Araç çağırma şirketleri de bu sorunun çözümünün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nde olduğunu söylüyorlar. İBB de taksiciler tarafından hukuki süreç başlatılmasından dolayı bu an itibariyle net bir tavır ortaya koyamıyor ve bu hukuki sürecin sonuçlanmasını bekliyor.

Araç Çağırma Hizmetinde 9+1 Araçlar Kullanılıyor

Türkiye’de araç çağırma hizmeti veren şirketlerde D2 Yetki Belgesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından şoförlere verilen Güzergah Kullanım İzni Belgesi’ne sahip olan 9+1 araçlar kullanılıyor. Bahsi geçen araçlar bundan 2 – 3 yıl öncesine kadar otellere servis hizmeti veriyorlardı. Turizm sektöründe yaşanan gerilemeden dolayı işlerinde düşüş görülen bu araç sahipleri son dönemlerde Uber ve Careem gibi araç çağırma hizmeti veren şirketleri tercih ettiler. Aynı araçlar turizm sektöründe servis hizmeti verirken kullandıkları belgeleri kullanarak problemsiz olarak trafikte yer alıyorlardı.

Taksiciler Hukuki Süreç Başlattı

Ancak taksiciler tarafından hukuki süreç başlatılması ile birlikte konunun boyutu değişti. Ayrıca araç çağırma hizmeti alanı henüz ülkemizde yasal bir zemine oturmadığından dolayı bu araç sahipleri trafikte ağır idari para cezaları ile karşılaşıyorlar. Diğer yandan taksiciler de bu araçlar hakkında işlerine engel olduğu yönünde görüş bildiriyorlar. Uber ve Careem adlı şirketler şimdilik bu araçlara yazılan cezaları karşılıyorlar.

Uber ve Careem Yetkilileri Açıklama Yaptı

Careem adlı şirketin yetkilileri Türkiye’de ilgili bakanlıkların, belediyelerin ve meslek odalarının kendileri ile temas halinde olduğunu, bu alanda araç sahiplerine bir lisans verilmesi gerektiğini söylerken, Uber yetkilileri de şirket olarak faaliyette oldukları tüm ülkelerde yerel düzenlemelerin yapıldığını, sadece Türkiye’de bu şekilde bir sorun yaşadıklarını söylediler.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri