turkiyede-zorunlu-deprem-sigortasi-olan-konut-sayisi-8-milyonu-gecti
Ekonomi

Türkiye’de Zorunlu Deprem Sigortası Olan Konut Sayısı 8 Milyonu Geçti!

DASK tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’de 8 milyon adetten fazla Zorunlu Deprem Sigortası olan konut bulunuyor. Türkiye genelindeki sigortalılık oranı da yüzde 50 oranına yaklaştı.

Sigortalılık Oranı Yüzde 50’ye Yaklaştı

DASK olarak bilinen Doğal Afet Sigortaları Kurumu, sigortacılık sektörünü ilgilendiren güncel verileri paylaştı. DASK tarafından paylaşılan verilere göre Türkiye genelinden 8 milyon adetten çok Zorunlu Deprem Sigortası yapılmış konut bulunuyor. Ülkemizde sigortalı olma oranı da yüzde 50 civarında.

DASK Başkanı Deprem Haftası Nedeniyle Açıklama Yaptı

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı, 1 Mart- 7 Mart tarihlerinin Deprem Haftası olması nedeniyle bir açıklama yaptı. Murat Kayacı yaptığı açıklamada DASK olarak öncelikli hedeflerinin Türkiye’de bulunan bütün konutların zorunlu deprem sigortasının teminatı altına alınması olduğunu, kurdukları işbirlikleri ile deprem bilincinin artırılmasını, bütün depremlere uygun ve kullanılabilir olan bir altyapı oluşturmayı amaçladıklarını, Türkiye’nin yer aldığı coğrafyadan dolayı depremin değişmez bir gerçek olduğunu, ancak depremin yıkıcı etkisinin kişilerin depremin etkilerinin azaltılması ve yönetilmesi konusunda bilinçsiz olması olduğunu söyledi.

Zorunlu Deprem Sigortası Depremin Mali Önlemlerinden

DASK Başkanı Murat Kayacı, deprem konusunda gereken mali ve fiziksel önlemlerin alınmasının, günümüzdeki teknolojilerin bir depremi önceden fark etmeye yetmediğini, Japonya örneği başta olmak üzere pek çok ülkede deprem ile ilgili alınan önlemler doğrultusunda zararın en aza indirilerek depremi önceden tahmin etmek kadar etkili şeyler yapılabildiğini, depreme karşı alınması gereken en önemli tedbirin de depreme dayanıklı konutlar yapılması olduğunu, mali önlemlerin başında da Zorunlu Deprem Sigortası’nın geldiğini, bu sigorta türünün Türkiye’de depreme dair alınacak kilit önlem olduğunu da ifade etti.

Mobil Hasar Tespiti Uygulaması

DASK tarafından dünyaya örnek olacak afet yönetiminin devam ettiğini, işbirliklerinin ve yatırımların tüm hızıyla devam ettiğini, DASK’ın en önemli projelerinden birinin AYS olarak bilinen Afet Yönetim Sistemi olduğunu, bu proje dahilinde artık hasar tespitlerinin mobil uygulama ile yapıldığını, Mobil Hasar Tespit uygulamasının tamamen hayata geçmesinden sonra hasarların tespit edilmesi işlemlerinin bundan böyle daha hızlı ve sistemli bir şekilde yapılacağını da söyledi.