Ekonomi

Türkiye’den Katar’a Bir Çıkarma Daha!

Anadolu Tersanesi, Katar’ın başkentinde düzenlene Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı’nda bir anlaşma gerçekleştirdi. Bahsi geçen bu anlaşma gereğince Anadolu Tersanesi, Katar Deniz Kuvvetleri adına 2 adet eğitim gemisi üretimi gerçekleştirecek.

TAIS’ın bir parçası olan Anadolu Tersanesi, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı’na (DIMDEX 2018) iştirak ederek, burada bir anlaşma imzaladı.

Anadolu Tersanesi İcra Kurulu Başkanı Süalp Ürkmez, konu ile alakalı olarak basın mensuplarına karşı bir takım açıklamalarda bulundu. Söz konusu bu açıklamalarında Ürkmez, imzalanan anlaşma gereğince Anadolu Tersanesi tarafından Katar Deniz Kuvvetleri adına 2 adet silahlı eğitim gemisi üretileceğini dile getirdi.

Donanımları Tam Olan Bir Eğitim Gemisi Olacak

İnşa edilecek olan söz konusu bu gerçekleştirilecek olan bu gemilerin, toplamda 72 öğrencinin eğitim görebilecek kapasitede gerçekleştirileceğini ifade eden Ürkmez, eğitim bölümlerinin, sınıfların, 2’nci köprü üzeri ile tam anlamıyla eğitim için tasarlanmış olacağını, gerek silah, gerekse sensor donatımı ile tamamlanmış gemiler olacağını aktardı.

Bahsi geçen bu gemilerin, Katar’da en çok ihtiyaç uyulan şeylerden biri olduğunu belirten Süalp Ürkmez, deniz kuvvetlerinde personel, bulup eğitmekte, yetiştirmekte bir hayli zorluk çektikleri, kendileri tarafından üretilecek olan bu gemilerin yan alanlarda da rahatlıkla kullanılabileceğini anlattı. Üstelik bu 2 gemide büyük bir helikopterin iniş yapabileceği tarzda bir pist olacağını da dile getiren Ürkmez, gemilerin Katar Deniz Kuvvetlerinin özel olarak isteklerine göre Anadolu Tersanesi tarafından üretileceğini belirtti.

İlki 30 Ayda Teslim Edilecek

Açıklamalarında birinci eğitim gemisinin teslimatının 30 ay içerisinde gerçekleştirileceği bilgisini de paylaşan Anadolu Tersanesi İcra Kurulu Başkanı Süalp Ürkmez, ikinci geminin ise bundan 6 ay sonrasında teslim edileceğini ifade etti.