Ekonomi

Türkiye’den Yerli Bir Kripto Para Atağı Gelecek Mi?

Dünya piyasalarında her geçen gün biraz daha yaygınlaşan kripto para çılgınlığı, Türkiye’de yalnızca bir çeşit yatırım aracı olarak tercih ediliyor. Fakat kısa zaman öncesinde kripto para piyasalarının faaliyetlerine yönelik bir ekip oluşturan Türkiye’den, yerli ve milli bir kripto para çıkarılıp çıkarılmayacağı merak ediliyor.

Türkiye’de Şuan İçin Yalnızca Yatırım Aracı Olarak Görülüyor

Dünya genelinde olduğu üzere Türkiye’de de Blockchain sistemi ile beraber kripto paralar hemen hemen ger gün biraz daha popülarite kazanıyor. Sadece birkaç sene öncesinde birkaç dolara bitcoin satın alıp bugün milyar dolar değerinde servete sahip olanların bu maceraları devamlı olarak konuşulurken, söz konusu bu sanal paraların namı da git gide büyümeye devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde yaklaşık olarak 10 milyon civarında kişinin bitcoine yatırım yaptığı tahminlerinde bulunulurken, kesin sayıya ulaşılmasının ise nerdeyse imkansız olduğu ifade ediliyor. Türkiye’de ise 40 binden fazla kişinin söz konusu sanal paraya yatırım yaptığı ve işlem hacminin de 50 milyonun üzerinde olduğu düşünülüyor.

İlk Turkcoin Önerisi 2017 Aralık’ta MHP’den Sunuldu

Pek çok ekonomist tarafından büyük bir risk olarak görülse de, Türk hükümeti de kripto para piyasalarını yakından izliyor. Bu konu üzerinde ilk kez öneride bulunan MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu olurken, geçtiğimiz yıl Aralık ayında önerisini sunan Tanrıkulu “Turkcoin” kurulmasını talep etti.

Türkiye’de Şuan İçin sağlıklı Bulunmuyor

Türk hükümeti de bu çerçevede ilk hamleyi yaparak geçtiğimiz ay Hazine Müsteşarlığı Finansal İstikrar Komitesi’ dahilinde bir çalışma grubu oluşturulması kararını aldı. Fakat Ekonomi Bakanı Zeybekçi geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamasında, bütün ülkelerin bu tarz bir işe girmiş olmasını doğru bulmadığını ve Türkiye için de bu durumun şuan için pek sağlıklı olmayacağını dile getirdi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri