Ekonomi

Türkiye’nin 12 Aylık Cari İşlemler Açığı 47 Milyar Dolar!

Türkiye’nin cari işlem açığı düştü. Söz konusu düşüşle birlikte bu veri 4 milyar 360 milyon dolara inerken, 12 aylık cari işlemler açığı ise 47 milyar 100 milyon dolar olarak açıklandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Türkiye’nin 2017 aralık dönemine ait ödemeler dengesi verileri yayınlandı.

Türkiye’nin 12 Aylık Cari Açığı 47 Milyar Dolar!

Yayınlanan verilere göre, geçen yılın aralık döneminde 2016 yılın aralık dönemine kıyasla cari işlemler açığı 4 milyar 360 milyon dolar kadar düşüş gösterdi. Bu düşüş ile de Türkiye’nin cari açığı 7 milyar 700 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Buna göre de, 12 aylık cari işlemler açığı ise 47 milyar 100 milyon dolar olarak açıklandı.

Dış Ticaret Açığı 7 Milyara Çıktı

Açıklanan verilere göre, ödemeler dengesi tablosunda yer alan dış ticaret açığı 2016 yılının aynı dönemi ile kıyaslandığı zaman 3 milyar 163 milyon dolar kadar artış gözlemlendi. Bu artış ile de dış ticaret açığı 7 milyar 426 milyon dolara çıktı.

Birincil gelir dengesi açığı ise benzer şekilde yükseldi. Söz konusu yükseliş 231 milyon dolar olup, bu artış ile de 1 milyar 189 milyon dolara çıktı.

Hizmetler dengesi altında yer alan seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler incelendiği zaman ise, yine bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslama yapıldığı zaman 80 milyon dolar değerinde artış gözlemlendi. Bu artış ile de 780 milyon dolara çıktı.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yer alan yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar ise yine aynı dönemlerin kıyaslamasında 208 milyon dolarlık artış söz konusu oldu. Bu artış ile de yatırım kaleminden kaynaklanan net çıkışlar 1 milyar 96 milyon dolara yükseldi.

İkincil gelir dengesi kalemi kaynaklı girişler incelendiği zaman ise 17 milyon dolar değerinde artış gözlemlendi. Bu artış ile de 240 milyon dolara çıktı.  Cari işlemler açığı beklenti anketine katılım gösteren ekonomistler ise, geçen yılın aralık döneminde cari işlemler açığının 7,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesi hakkında öngörüde bulunmuşlardı.