turkiyenin-en-ucuz-4-sehri-aciklandi
Ekonomi

Türkiye’nin En Ucuz 4 Şehri Açıklandı!

2017 yılında elde edilen sonuçlara göre Türkiye’nin en ucuz ve en pahalı şehirleri belli oldu.

Şehirlerin Fiyat Düzeyleri Baz Alındı

2017 yılı genelinde elde edilen sonuçlara göre fiyat düzeyi endeksi baz alındığında en yüksek şehrin İstanbul olduğu, endeksin en düşük şehirlerinin de Ağrı, Iğdır, Kars ve Ardahan olduğu öğrenildi. Kısa adı TÜİK olan Türkiye İstatistik Kurumu’ndan sağlanan verilere göre fiyat endeksi değerleri Türkiye ortalamasına göre İstanbul’un yüzde 14.8 oranında pahalı olduğu anlaşıldı. Ağrı, Ardahan, Kars ve Iğdır şehirlerinin de Türkiye ortalamasına göre yüzde 6.5 oranında ucuz olduğu verilerden öğrenilen bilgiler arasında yer aldı.

TÜİK Fiyat Endekslerini Karşılaştırdı

TÜİK’in BSGP olarak bilinen bölgesel Satınalma Gücü Paritesi 2017 adlı çalışmaya göre Türkiye’nin pek çok şehri ile ilgili Türk Lirası’nın satın alma gücünde görülen değişikliklerin tespiti amacıyla yapıldı. Çalışma kapsamında göre detaylı bir şekilde tanımlanmış olan ortak bir mal ya da hizmet sepeti kullanıldı. Bu sayede aynı mal ve hizmetin şehirlere gösterdiği fiyat değişiklikleri tespit edilmiş oldu. İBBS olarak bilinen İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması endeksinde ise değişik şehirlerdeki fiyat farklılıkları karşılaştırması yapıldı.

Gıdada En Pahalı Şehir İstanbul

İstanbul yapılan araştırmalar sonucunda gıda ve alkolsüz içecekler grubunda en pahalı şehir olarak kayıtlara geçti. İstanbul’un fiyat endeksi bu grup ürünlerde 111 oldu. Bunun anlamı ise İstanbul’un bu ürün grubunda en pahalı şehir olduğu şeklinde açıklandı. Aynı ürün grubunda en ucuz şehirler 94.9 endeks oranıyla Diyarbakır ve Şanlıurfa oldu.

İzmir Giyimde En Pahalı Şehir

Ayakkabı ve giyimde en yüksek fiyat endeksi 110.6 ile İzmir oldu. İzmir ayakkabı ve giyim gurubunda en pahalı şehir olurken, aynı ürün grubunun en ucuz şehirleri de Ardahan, Ağrı, Kars ve Iğdır oldular. Konut fiyatlarında ise İstanbul 150.1 endeks oranı ile en pahalı şehir olurken, Batman, Mardin, Şırnak ve Siirt en ucuz şehirler olarak açıklandı. Ulaştırmada en pahalı şehir İzmir, en ucuz şehirler Şanlıurfa ve Diyarbakır oldu. Lokanta ve otellerin en pahalı olduğu şehrin Ankara; en ucuz olduğu şehirlerin de Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş olduğu ortaya çıktı.